Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie zaczyna się od...zębów. Tymczasem nawet 40 proc. ludzkości cierpi na choroby przyzębia z powoduy złej higieny jamy ustnej - mówi stomatolog.

Oprac. /KAK/
Tylko systematyczne wizyty i profilaktyka zapewnią nam zdrowie i piękny uśmiech na długie lata.
Tylko systematyczne wizyty i profilaktyka zapewnią nam zdrowie i piękny uśmiech na długie lata. archiwum
- Najnowsze badania naukowe przeprowadzone w USA dowodzą, że zdrowe zęby i dziąsła mają wpływ na zdrowie i ogólną kondycję całego organizmu . Obecność bakterii związanych z zapaleniem przyzębia ma wpływ na układ odpornościowy człowieka, a także zwiększenie ryzyka zawału serca czy udaru mózgu - mówi Monika Iżowska, kielecka stomatolog.

Skala konsekwencji

- Również związek chorób przyzębia z cukrzycą jest niepokojący. Z jednej strony to cukrzyca wpływa negatywnie na zdrowie jamy ustne i predysponuje do powstania chorób przyzębia, a z drugiej pojawia się coraz więcej dowodów na to, że choroba przyzębia zaburza leczenie cukrzycy. Zwiększa także ryzyko powstania powikłań cukrzycowych i wiąże się z przedłużonym gojeniem się ran. - informuje stomatolog Monika Iżowska z Gabinetu Stomatologicznego przy ul. Planty 16C ( tel.: 41 360 60 60). - Przeprowadzone w ostatnich latach badania naukowe sugerują, że występowanie zapalenia tkanek przyzębia u matki może powodować zwiększenie ryzyka przedwczesnego porodu oraz mieć związek z niską masą urodzeniową dziecka. Natomiast leczenie chorób przyzębia podczas ciąży może ograniczyć to ryzyko.

Na początku jest...kamień

Czym jest choroba przyzębia tak groźna dla ogólnego stanu organizmu?
- To stan zapalny tkanek otaczających ząb, którego podstawową przyczyną jest obecność płytki nazębnej. Jej rozwój uwarunkowany jest brakiem higieny jamy ustnej - mówi stomatolog. - W wyniku mineralizacji płytki nazębnej powstaje kamień nazębny, a jego porowata struktura ułatwia osadzanie się bakterii, co powoduje przyrost kamienia. Utworzenie się kamienia sprawia, że człowiek nie jest już w stanie samodzielnie usunąć płytki nazębnej, a likwidacja kamienia możliwa jest jedynie w gabinecie stomatologicznym.

Niepokojące objawy

Proces zapalny w tkankach otaczających ząb charakteryzuje się m.in. krwawieniem z kieszonki dziąsłowej, zaczerwieniem i obrzękiem dziąsła, przykrym zapachem z ust i nieprzyjemnym smakiem. Na szczęście jest to proces odwracalny, wystarczy odpowiednia dbałość o codzienną higienę jamy ustnej. Natomiast, jeżeli czynniki te będą nadal działać, to stan zapalny zacznie się pogłębiać i rozwinie się choroba przyzębia.

Oprócz tego bakterie, ze zmienionych pod wpływem procesu zapalnego tkanek przyzębia, mogą przenikać do krwi już przy czynnościach codziennych jak gryzienie i żucie pokarmów. Obecność stanu zapalnego czy zmian chorobowych w narządach, gdzie dotarły drobnoustroje, stwarza warunki korzystne dla ich przetrwania i dla dalszego namnażania się.

Higiena i profilaktyka

Aby uchronić się przed wszechstronnymi konsekwencjami chorób przyzębia należy codziennie dbać prawidłowo o higienę jamy ustnej i odwiedzać systematycznie i profilaktycznie stomatologa.

- Po pierwsze trzeba mechanicznie usuwać płytkę nazębną przy zastosowaniu odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów - mówi Monika Iżowska, stomatolog. - Krok drugi to oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nici, taśmy lub specjalnej szczoteczki międzyzębowej. Kolejnym posunięciem w codziennej pielęgnacji jest płukanka przeciwbakteryjna. Stomatologiczne kontrole, ewentualne usuwanie kamienia nazębnego powinniśmy przeprowadzać co kilka miesięcy, przynajmniej co 6 miesięcy.

( tekst powstał w oparciu o materiały prasowe Colgate)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie