Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W osiedlach musi być kolorowo - radomska artystka zaprojektowała kolorystykę bloków na Ustroniu

Redakcja
-Osiedla musi mieć swój charakter mówi Urszula Bednik, która opracwoała kolorystykę bloków osiedla Ustronie
-Osiedla musi mieć swój charakter mówi Urszula Bednik, która opracwoała kolorystykę bloków osiedla Ustronie Fot. Barbara Koś
Słonik pod palmą, słonik solo… i inne jeszcze dziwy spotkać można na radomskich blokach, które przeszły już "zabieg" docieplania. Jeszcze inne budynki pozbawione są wprawdzie tej egzotyki ale za to aż bije od nich wściekłą barwą. A przecież może być inaczej...

Tak jak na Ustroniu. Ocieplane bloki na Prędocinku, ulicach Wyścigowej, Osiedlowej czy Południowe pokrywają barwy stonowane, harmonizujące z sąsiadującymi budynkami i obiektami. I po prostu - gustowne. Kolorystykę dwudziestu bloków zaprojektowała Urszula Bednik, artysta plastyk. Rozmawiamy z autorką projektu..

Barbara Koś: Czyżby spółdzielnia Ustronie sama zwróciła się do profesjonalisty?

- Urszula Bednik: - Nie. To ja sama poszłam do prezesów i zaproponowałam im swoją pomoc. Jestem przecież mieszkanką tego osiedla. A wiedziałam, że te bloki będą ocieplane. Nie chciałam, żeby moje osiedle było zbiorem przypadkowych barw ale przykładem pewnej harmonii.

- I co na to prezesi?

- Trafiłam! - Myśmy też właśnie o tym myśleli - powiedzieli. Ustaliliśmy wspólnie, że osiedle ma być kolorowe.

- Ustronie ma aż pięć jednostek…

- Skupiliśmy się na kilku. Prędocinek, ulica Południowa i Wiejska przy jednostce M- Młodzianów, sześć bloków przy ulicy Osiedlowej. W sumie - projekt dotyczył dwudziestu bloków. Zakończony ma być do końca roku 2010. W roku przyszłym będzie kontynuowany na następnych dwudziestu trzech.

-Jakie było podstawowe założenie pani projektu?

- Wykorzystałam w nim nie tylko wiedzę wyniesioną ze studiów ale także moją pracę dyplomową z zakresu kolorystyki przestrzennej. Chciałam, żeby na domach nie było melanży, kontrowersyjnych w formie, barwie, układzie przestrzennym i w całej estetyce osiedla. Po konsultacjach z zarządem Spółdzielni "Ustronie" przygotowałam makietę tych bloków.

- W kolorach?...

- Starałam się utrzymać ustaloną konwencję, żeby osiedle było kolorowe. Zaproponowałam zróżnicowanie kolorystyczne za pomocą pionów i poziomów. Po prostu proste podziały architektoniczne bryły. W przypadku bloków znajdujących się obok już pomalowanych, starałam się dopasować kolory do już istniejących. Żeby nie było dysharmonii barw.

- Które barwy pani preferuje?

- Całą gamę ciepłych kolorów. Pragnęłam, aby to były barwy subtelne i nasze, rodzime, polskie… Delikatne beże, zielenie, brązy..I żeby nie były smutne.

- Jest duża różnica z kolorystyką Zachodu?

O, tak! Na Zachodzie dominują kolory żywe, nawet agresywne. Jaskrawe w kontraście i we wzajemnym oddziaływaniu. Pełne ekspresji. Taki jest śmiały koloryt skandynawski, jaskrawo malowane są niemieckie domki jednorodzinne… Nasze barwy są stonowane: brązy, zieleń, czyli coś, co wypływa z charakteru polskiego krajobrazu.

Na jedyny "odważny" blok zdecydowałam się przy Wyścigowej 26. Bo wiadomo, że koło niego biec ma obwodnica. Ale już "Ostrowiecka 8" jest spokojny: zielenie - kolor tundra - podkreślają piękną zieleń, która jest tuż obok bloku. W innych budynkach jest kolor Andaluzja- wanilia, żółte - Gobi, zieleń Ceylon…

- Te już gotowe bloki podobają się mieszkańcom?

- Słyszę, że tak. Że są kolorowe, delikatne… Są pewne uwagi ale wiadomo, że każda opinia jest subiektywna.

- Czy jest pani w Radomiu jedyną taką kolorystką?

- Nie wiem lecz z pewnością tych osób nie jest wiele. Tu nie wystarczy samo wykształcenie plastyczne. Trzeba mieć też "bakcyla" związanego z planowaniem przestrzennym. A dobrze byłoby, gdyby każde osiedle miało takiego własnego "hobbystę". Bardzo podoba mi się osiedle Południe zaprojektowanie kolorystycznie przez profesora Andrzeja Wyszyńskiego. Teraz dojdzie nasze Ustronie…Każde osiedle powinno mieć swój charakter.

Urszula Bednik urodziła się w Radomiu. Z miastem tym związana jest do dziś. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej ukończyła w 1996 roku. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni profesora Adama Styki. W 1997 roku kontynuowała naukę w Podyplomowym Studium Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Obecnie zajmuje się kolorystyką układów przestrzennych. Maluje według swojej teorii malarstwa. Ma w swoim dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych i udział w kilku ekspozycjach zbiorowych.
Jest akwarelistką, pięknie rysuje też piórkiem a najbliższą jej formą są motywy roślinne. Dlatego współpracuje też z florystami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie