Mieszkańcy Furman są w dramatycznej sytuacji. Powódź minęła, ale ich domy nadal stoją w wodzie

Dodano: 6 września 2010, 16:10 Autor:

Od maja, mieszkańcy sołectwa Furmany w gminie Gorzyce pukają dramatycznie do wszystkich możliwych instytucji, by te przyspieszyły czyszczenie rowów melioracyjnych. Woda stoi w piwnicach i na podwórkach.
Pani Stanisława przed swoim domem, do którego nie może wejść z powodu zalegającej od wielu tygodni wody

Pani Stanisława przed swoim domem, do którego nie może wejść z powodu zalegającej od wielu tygodni wody (fot. K. Tajs)

Zdesperowani ludzie zapowiadają, że jeśli w najbliższym czasie ich problemami nie zajmą się odpowiednie służby, wyjdą masowo na drogę i utrudnią przejazd samochodom.

- Ileż można, ileż można prosić, by rowy melioracyjne zostały wyczyszczone - pyta pani Stanisława z Furman. - Do domu dojść nie można od drogi, bo woda przed posesją stoi. Piwnica gnije. Zima za pasem i pieca od centralnego nie ma gdzie postawić. Człowiek stał się więźniem w swoim domu. Ani wyjść, ani wejść. Tylko Bóg nam dziś może pomóc.

PEŁNE ROWY PO POWODZI

Woda z podwórek i piwnic nie schodzi od kilkunastu tygodni. Topią się mieszkańcy ulicy Sosnowej, Kościelnej i Lipowej. – I tak od maja, kiedy przyszła pierwsza powódź – pokazuje pan Łukasz. – Woda zalała nam kotłownię. Mam małe dzieci i naprawdę nie możemy normalnie żyć. Już piąty raz wodę pompujemy, bo nie mogę nic zrobić, ani w domu, ani na podwórku.

Ludzie patrzą na swoją tragedię i pytają siebie wzajemnie, kto może im pomóc. Pytają coraz częściej i głośniej, bo jak dotąd, nikt nie chce im podać pomocnej dłoni. – Po ostatnich deszczach, straż pożarna dopiero po dwóch tygodniach przyjechała, by wodę wypompować z rowów i piwnic – wspomina pan Łukasz. – Sprawa obiła się o Warszawę i Rzeszów. Nikt nam nie chce pomóc. Na pierwszą petycje nikt nie odpowiedział. Teraz przygotowałem drugą i rozesłałem do wszystkich możliwych instytucji. Jeśli nikt nam nie pomoże to wyjdziemy na drogę i tam masowo będziemy mówili o naszych problemach.
O potrzebie czyszczenia rowów, ludzie z Furman mówili na wiejskim spotkaniu, jakie zorganizowali w niedzielę. Do remizy zaprosili radnych i wójta Gorzyc. Mieszkańcy nie szczędzili słów goryczy pod adresem tych, którzy odpowiadają za czyszczenie rowów. Marian Grzegorzek wójt Gorzyc, którzy przypomniał mieszkańcom, że gmina nie ma obowiązku czyszczenia rowów melioracyjnych, w obecności kilku radnych i sołtysa złożył ustną deklarację, że na najbliższej sesji rady gminy, przekona radnych, by ci przeznaczyli z budżetu możliwą kwotę na pogłębienie najbardziej newralgicznych rowów.

STAROSTWO PRZY KOŚCIELNEJ

Na spotkaniu w remizie okazało się także, że dla mieszkańców ulicy Kościelnej pojawi się promyk nadziei. Część rowów melioracyjnych w najbliższym czasie zostanie wyczyszczona. – Ruszamy z remontem nawierzchni drogi Furmany – Grębów PKP – mówi Jacek Hynowski, tarnobrzeski wicestarosta. – Remont prowadzimy w ramach usuwania skutków powodzi. Wyczyścimy także rowy boczne, które graniczą z drogą. Nie są to typowe rowy melioracyjne, bo ich zadaniem jest zbieranie wody z nawierzchni ulicy. Na pewno pogłębienie tych rowów poprawi sytuację mieszkających przy ulicy Kościelnej ludzi, ale nie rozwiąże ich problemu do końca.

ZBYT NISKIE SKŁADKI

A co z rowami melioracyjnymi? Adam Sokół, dyrektor podkarpackiego zarządu melioracji urządzeń wodnych, oddział w Tarnobrzegu z góry uprzedza. – Rowy melioracyjne na terenie sołectw nie podlegają naszej opiece – mówi. – Ten zakres robót nadzoruje Rejonowy Związek Spółek Wodnych w Tarnobrzegu.

Dorota Paź, kierownik Rejonowego Związku Spółek Wodnych w Tarnobrzegu przyznaje, że skala potrzeb modernizacji rowów nijak ma się do wysokości rocznych składek opłacanych przez rolników. Dlatego rocznie zamiast kilkudziesięciu czyszczone są zaledwie dwa kilometry rowów. - Dziś rolnicy z gminy Gorzyce płacą najniższe składki na Podkarpaciu – wylicza kierowniczka. - Rocznie od hektara płacą 15 złotych. Z naszych obliczeń wynika, że gdybyśmy chcieli przyspieszyć modernizację i czyszczenie rowów, rolnicy powinni płacić przynajmniej 180 złotych składki rocznej.

Wysokość stawek ustalają sami rolnicy na walnych zebraniach. - Dlatego jeśli my zaproponujemy wyższą stawkę, oni zredukują ją do najniższej kwoty – ubolewa Dorota Paź.
Po ostatniej powodzi skala potrzeb modernizacji rowów w naszym regionie, a także na terenie zalanej gminy Gorzyce drastycznie wzrosła. Dlatego przedstawiciele tarnobrzeskiego związku spółek wodnych wystąpili do marszałka Podkarpacia z prośbą o przekazanie dodatkowych pieniędzy na remont rowów i przebudowę zniszczonych przez amfibie przepustów. – Marszałek stara się o dodatkowe pieniądze z dotacji unijnych – tłumaczy Dorota Paź. – Mamy nadzieję, że w tym roku cześć pieniędzy trafi do naszego związku i będziemy mogli przyspieszyć tempo prac.

Czytaj więcej o:
  • domy
  • dramat
  • Furmany
  • powódź
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Kto jest najlepszym radnym w gminie Grębów [koniec]

wyniki głosowania
Liczba głosów: 169.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 015-823-26-02

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy powiatowe

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.