Twoje miasto

Jesteś tu: Strona główna Zdrowie i uroda Zdrowie (serwis ZiU) Artykuł

Nebulizacja czyli nowoczesna forma inhalacji

Dodano: 9 września 2010, 0:05 Autor:

Stosowanie leków w postaci wziewnych aerozoli w leczeniu chorób płuc ma przewagę nad podawaniem doustnym lub pozajelitowym. O zaletach nowoczenych nebulizatorow i możliwości ich wypożyczania doradzają faramceuci sieci Tanich Aptek.
Tradycyjne inhalacje znakomicie sprawdzały się głównie w przypadku kataru, ponieważ pomagały niwelować symptomy choroby, udrażniając nos.Najnowocześniejszą formą inhalacji jest nebulizacja.

Tradycyjne inhalacje znakomicie sprawdzały się głównie w przypadku kataru, ponieważ pomagały niwelować symptomy choroby, udrażniając nos.Najnowocześniejszą formą inhalacji jest nebulizacja. (fot. archiwum)

Inhalacja jest doskonałą metodą leczniczą i świetnie sprawdza się w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, ponieważ środek leczniczy trafia dokładnie tam, gdzie powinien – bezpośrednio do chorego organu. I może od razu zacząć działać!

- Tradycyjne inhalacje znakomicie sprawdzały się głównie w przypadku kataru, ponieważ pomagały niwelować symptomy choroby, udrażniając nos – mówią farmaceuci z sieci Tanich Aptek ( pełne adresy placówek w Kielcach i województwie w bazie danych serwisu Zdrowie i Uroda – zakładka Apteki i sklepy medyczne). - W przypadku różnego rodzaju kaszlu, przynosiły pewną ulgę, lecz były mniej skuteczne. Najnowocześniejszą formą inhalacji jest nebulizacja.

Czym jest nebulizator?

Nebulizator to specjalne urządzenie, które za pomocą sprężonego powietrza (aparaty pneumatyczne) lub ultradźwięków rozbija wlane do niego lekarstwo na mikroskopijne cząsteczki, a następnie rozprasza w postaci delikatnej mgiełki, widocznej gołym okiem. Tę mgiełkę chory wdycha podczas zabiegu, a unoszące się w niej cząsteczki lekarstwa z każdym wdechem są transportowane w głąb układu oddechowego.

Inhalacja przy użyciu nebulizatora jest łatwa do wykonania. Jej wielką zaletą jest fakt, że można ją wykonać także u osoby nie współpracującej, na przykład małego dziecka, ponieważ do tego rodzaju inhalacji nie jest wymagana koordynacja wdechowo-wydechowa. W dodatku zastosowana odpowiednio wcześnie może nawet pozwolić choremu uniknąć konieczności brania antybiotyku, a na pewno skróci czas trwania choroby i wyraźnie złagodzi jej objawy – mówią farmaceuci. – We wszystkich Tanich Aptekach nasi pacjenci mają możliwość wypożyczyć inhalatory marki Soho.

Nowoczesna inhalacja ma same zalety
Wszelkiego rodzaju choroby oskrzeli, czy płuc, doskonale można leczyć właśnie za jej pomocą. Pozwala leczyć wybiórczo płuca, przez osiągnięcie dużego stężenia leku w drogach oddechowych i jednocześnie ogranicza ogólnoustrojowe skutki niepożądane, dzięki minimalnemu stężeniu leku we krwi. W dodatku pozwala zmniejszyć dawkę leku i sprawia, że szybciej zaczyna on działać.

- Beta2-mimetyki w inhalacji działają znacznie szybciej, niż po podaniu doustnym. Niektóre leki działają tylko w postaci aerozolu (np. nedokromil - dla chorych na astmę czy dornaza - dla chorych na mukowiscydozę) – doradzają farmaceuci Tanich Ap-tek. - Podawanie leków w postaci aerozolu jest bezbolesne i często wygodne. Z tych powodów w wytycznych leczenia astmy i POChP przedkłada się wziewne podawanie leków nad doustne i pozajelitowe (tj. podskórne, domięśniowe i dożylne).

Czytaj więcej o:
  • apteka
  • inhalator
  • nebulizator
  • tania
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Informacje z Twojego powiatu

  • Najlepsze studia na Wszechnicy - sprawdź ofertę!

Natura

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015