Serwis jest częścią portalu portal regionalny

turystyka » TURYSTYKA - POLSKA

dodano: 10 września 2010, 10:30

tagi:grzybobranielasSielpiawędkowaniezalew

Sielpia na weekend. Na grzyby, ryby i wędrówki (zdjęcia)

Marzena Kądziela

Sezon letni w Sielpi zakończony. Martwi to właścicieli obiektów, cieszy grzybiarzy, wędkarzy i tych, którzy lubią odpoczywać aktywnie w ciszy na łonie natury. A do tego podkonecka Sielpia znakomicie się nadaje.

Po sezonie w Sielpi jest pusto i spokojnie.

Po sezonie w Sielpi jest pusto i spokojnie.

(Marzena Kądziela)

Późne lato i wczesna jesień to znakomite pory do weekendowych wypadów do Sielpi. Od lat wiedzą o tym mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Katowic, Łodzi, którzy przyjeżdżają do nas na grzyby. Rafał Osiński i Paweł Regulski z Piaseczna bywają w Sielpi od sześciu lat. W środę spacerując wzdłuż rzeki Czarnej zebrali cztery kosze grzybów. – Przyjeżdżamy tu na kilka dni nie tylko na grzyby, ale i na ryby, bo jesteśmy zapalonymi wędkarzami – mówią młodzi mężczyźni. – Lubimy siedzieć nad zbiornikiem w ciszy, to nas odpręża i relaksuje.

PIESZO, ROWEREM I NA LINIE

Dla bardziej aktywnych Sielpia oferuje swoje rowerowe i piesze szlaki, których kilka przebiega przez miejscowość. Warto powędrować choćby do oddalonego o cztery kilometry pomnika przyrody "Piekło – Gatniki”, gdzie napotkamy fantastycznie ukształtowane olbrzymie głazy piaskowca jurajskiego. Tam też możemy odpocząć na miejscu biwakowym, a nawet rozpalić ognisko. Rowerzyści mogą wybrać na przykład szlak zielony prowadzący przez atrakcyjne miejsca Konecczyzny do przedwojennego uzdrowiska Czarnieckiej Góry.

Jeśli po wędrówce pieszej lub rowerowej będziemy mieli jeszcze siłę, możemy zmierzyć się z "podniebnym” wyzwaniem. A to za sprawą zawieszonych pomiędzy drzewami linami, kładkami, halami, siatkami. Park linowy tuż przy plaży z tarasami o różnym stopniu trudności będzie czynny do października. Za przyjemność z domieszką potężnej dawki adrenaliny musimy zapłacić 15, 20 lub 25 zł.

TOKARKI, FREZARKI, KOŁO I STARE AUTA

Gdy nasze ciało będzie już dostatecznie zmęczone, proponujemy coś dla ducha – odwiedziny w Muzeum Zagłębia Staropolskiego. – Większość z naszych gości jest zaskoczona ilością zgromadzonych tu urządzeń, które wciąż są sprawne – mówi oprowadzający po obiekcie Aleksander Przybysławski. – Warto dodać, że w Polsce nie ma drugiego takiego muzeum, które gromadziłoby aż tyle maszyn. Najstarsza z nich, zespół maszyn do obróbki tulei wozowych, pochodzi z końca XVIII wieku. Największym zainteresowaniem cieszy się unikatowe w skali Europy żeliwne koło wodne o średnicy 8,5 m. Koło wygląda szczególnie atrakcyjnie, gdy woda wprawia go w ruch.
W muzeum możemy oprócz maszyn obejrzeć też kilka przedwojennych aut osobowych. To między innymi fiat polski 508 z 1936 roku i buick specjal wyprodukowany w Warszawie w 1937 roku.

Gdzie nocować?

Hotel Eljot, obiekt działający od półtora roku, proponuje pokoje dwuosobowe w cenie 160 zł, czteroosobowy apartament za 300 zł. W hotelu jest restauracja, obok miejsce do grillowania i biesiadowania na powietrzu.
www.hotelsielpia.pl
tel. 41 372 02 83

Ośrodek "Kaprys” oferuje domki 4-6 osobowe z tarasem, łazienką i aneksem kuchennym w cenie 140 zł.
www.kapryssielpia.pl
tel. 41 372 46 12

Gdzie zjeść?

Restauracja w hotelu Eljot czynna cały rok. Specjalizuje się w tradycyjnej polskiej kuchni. Za żurek i flaki zapłacimy 8 zł, za pierogi – 12 zł, za kotlet świętokrzyski w sosie pieczarkowym z kluskami śląskimi – 24 zł, za polędwiczki z borowikami – 32 zł.

Restauracja Biedronka oferuje szybkie dania typu kebab (9 zł), tortilla (8 zł) czy zapiekanka (5 zł), jak i wszelkiego rodzaju ryby z frytkami (13-15 zł) oraz specjalność – placek po węgiersku z surówką za 15 zł.

Przydatne strony www.:

www.pttkkonskie.pl; www.sielpia.eu; www.um.konskie.pl; http://konskie.travel/

Szlaki turystyczne przebiegające przez Sielpię:

Piesze:
Czerwony: z Łącznej do rezerwatu "Diabla Góra” 97 km
Niebieski: Kuźniaki – Skarżysko Pogorzałe 81 km

Rowerowe:
Czerwony: 45-kilometrowa pętla z Sielpi do Sielpi przez Piekło, Starą Kuźnicę, Barycz, Modliszewice.
Niebieski: Żarnów – Skałki Piekło pod Niekłanie 74 km
Zielony: Sielpia – Czarniecka Góra 56 km
Żółty: Stąporków – Nagłowice 138 km
Czarny: Końskie – Chęciny 66 km

Co zwiedzić?

Muzeum Zagłębia Staropolskiego czynne jest codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 9-12 i 13-17. Cena biletu normalnego – 6 zł, ulgowego – 3 zł.

Ważne

W połowie listopada w I Programie Telewizji Polskiej obejrzymy odcinek popularnego serialu "Ojciec Mateusz” pod tytułem "Spływ”, którego sceny nagrywane były w lipcu w Sielpi.

Przeczytaj więcej

%]

Forum

Wideo

więcej » |

Sonda

Gdzie spędzisz wakacje?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 14.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015