Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabieg laparoskopowy zamiast operacji czyli nowoczesne leczenie przepukliny pachwinowej u dzieci w kieleckim Szpitaliku

Oprac. /KAK/
Jednym z rodzajów przepukliny jest przepuklina pachwinowa - najczęstsza wada wrodzona u dzieci, która wymaga leczenia chirurgicznego.
Jednym z rodzajów przepukliny jest przepuklina pachwinowa - najczęstsza wada wrodzona u dzieci, która wymaga leczenia chirurgicznego. Fot. D. Łukasik
Przepuklina pachwinowa jest najczęstszą wadą wrodzoną u dzieci, która wymaga leczenia chirurgicznego. Wada może nawet stanowić zagrożenie życia dziecka. Alternatywą dla klasycznej operacji jest mniej inwazyjna metoda laparoskopowa leczenia przepukliny, z powodzeniem stosowana w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach, który praktykuje te zabiegi jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce.
W czasie zabiegu laparoskopowego.
W czasie zabiegu laparoskopowego.

W czasie zabiegu laparoskopowego.

Czym jest przepuklina pachwinowa

- Przez pojęcie wrodzonej przepukliny pachwinowej określamy przemieszczenie zawartości jamy brzusznej czyli na przykład jelit, płynu, przez otwarty kanał pachwinowy do moszny u chłopców lub warg sromowych większych u dziewczynek - wyjaśnia dr n. med. Przemysław Wolak z kieleckiego Szpitalika Dziecięcego przy ul. Langiewicza 2. - Ten rodzaj przepukliny jest obserwowany przez rodziców jako miękki guzek, różnej wielkości, który daje się odprowadzić z powrotem do brzuszka dziecka. W czasie płaczu, wysiłku fizycznego, defekacji najczęściej przepuklina jest widoczna i powiększa się. Nie ma innego leczenia niż leczenie operacyjne. Brak lekarskiej interwencji może nawet stanowić zagrożenie dla życia dziecka. Dlatego większość chirurgów uważa, że przepuklinę pachwinową należy operować po rozpoznaniu, bez względu na wiek dziecka.

Leczenie bez blizn

- Zabiegi operacyjne dają do 99 procent pewność braku nawrotu przepukliny, jednak pozostawiają różnej wielkości bli-zny - mówi dr n. med. Przemysław Wolak. - A w dzisiejszych czasach brak blizny uznaje się za olbrzymi atut tego rodzaju zabiegu. Od kilku lat wprowadzano więc, różne techniki małoinwazyjne leczenia przepuklin pachwinowych u dzieci. W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach stosujemy technikę PIRS opracowaną i wprowadzoną przez doc. Dariusza Patkowskiego z Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej we Wrocławiu. - Przy laparoskopowym zabiegu istnieje niewiele większa, niż po zabiegu klasycznym, szansa na nawrót przepukliny, ale ze względu na brak blizn, metodę leczenia laparoskopowego przepukliny pachwinowej możemy zaproponować większości pacjentów zgłaszających się do naszego szpitala. Inne ośrodki leczące tą metodą to oczywiście Wrocław, poza tym Olsztyn i Elbląg, a poza granicami Lwów.

Jak wygląda zabieg laparoskopowy?

- Zabieg polega na wprowadzeniu przez mikronacięcie w pępku kamery laparoskopowej o średnicy 3,5 lub 5 mm. Pozwala to dostrzec, od wewnątrz jamy brzusznej, ujścia wewnętrznych kanałów pachwinowych - tłumaczy dr Wolak. - W razie obecności przepukliny pachwinowej widzimy otwór, przez który narządy jamy brzusznej przedostają się dalej. Można wtedy przeskórnie założyć szew okrężny zamykając otwór, który powoduje to schorzenie. Po zabiegu pozostaje praktycznie niewi-doczna blizna w pępku i brak cięcia i blizny w pachwinie. - Przy zabiegu laparoskopowym możemy zaopatrzyć niewidoczną, ale istniejącą od urodzenia przepuklinę pachwinową. Przy zakładaniu szwów w pępku możemy też zaopatrzyć częstą przepuklinę pępkową lub inny defekt pępka. Laparoskopowy zabieg umożliwia też obserwację innych narządów miednicy, dlatego można wykryć schorzenia nie dające jeszcze o sobie znać - na przykład częste patologie jajników u dziewczynek czy przepuklinę niemą, które można zaopatrzyć chirurgicznie, więc korzyść z zabiegu jest większa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie