Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciemno na "siódemce"? To zaczyna się Radomskie!

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Nie stać nas na pokrywanie kosztów oświetlenia, co chce nam się narzucić, nie dając w zamian pieniędzy – twierdzi Wojciech Walczak, wójt Jedlińska.
Nie stać nas na pokrywanie kosztów oświetlenia, co chce nam się narzucić, nie dając w zamian pieniędzy – twierdzi Wojciech Walczak, wójt Jedlińska. Tadeusz Klocek
Absurdalny pomysł wykonują urzędnicy z GDDKiA. Wójt Jedlińska idzie z nimi na wojnę!

Przestały świecić

500 tysięcy złotych rocznie płacił do września 2010 roku radomski rejon Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad za oświetlenie latarniami dróg krajowych - "siódemki" i "dwunastki". Od 14 września większość latarni została wyłączona. Kiedy znowu zaczną świecić - nikt nie potrafi odpowiedzieć

Kierowco, jadąc nocą krajową "siódemką" od Radomia do Grójca oraz na obwodnicy Szydłowca, nie spodziewaj się, że podróż ułatwią ci latarnie. Drogowcy już wyłączyli oświetlenie, a gminy, które miały przejąć od nich obowiązek oświetlania trasy, wcale się do tego nie palą.

Sygnał nadszedł od naszego czytelnika, który skarżył się na brak ulicznego oświetlenia na odcinku "siódemki" w z Radomia w kierunku Grójca. - Latarnie świecą tylko do granic miasta Radomia. Jakieś globalne oszczędności? - pytał się.

Informację te potwierdził nam Wojciech Walczak, wójt Jedlińska przyznając, że latarnie znajdujące się przy "siódemce" na terenie jego gminy nie świecą. Dlaczego?

- W maju dostaliśmy pismo z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informujące, że zgodnie z prawem energetycznym to na nas ma spoczywać obowiązek utrzymania oświetlenia przy drogach krajowych - odpowiada wójt - Wyłączone są z tego tylko drogi ekspresowe i autostrady, a "siódemka" nie została do nich zakwalifikowana. Niestety, w ślad za tym nie poszły żadne pieniądze, a nas po prostu na takie oświetlenie nie stać. W naszym przypadku mowa jest o około 400 latarniach. Nie wiemy, jakie są w nich żarówki, ile prądu pochłaniają, ale szacujemy, że musielibyśmy wydawać z naszego budżetu dodatkowo około 500 tysięcy złotych rocznie. A przecież z tego oświetlenia korzystają w ponad 90 procentach ludzie, którzy przejeżdżają tylko tranzytem, a nie nasi mieszkańcy. Nikt z nami tego nie konsultował, biorąc na siebie ten obowiązek musielibyśmy zrezygnować z innych wydatków.

Jak tłumaczą się krajowi drogowcy? Skąd pomysł, aby to gminy płaciły za światło na państwowych trasach? - przeczytasz o tym w środę w wydaniu papierowym Echa Dnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie