Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To szczególny czas dla uczniów "Konopnickiej"

/inia/
- Nasza szkoła ma bogatą tradycję – mówią od lewej Anna Łapieniecka, dyrektor II liceum imienia Marii Konopnickiej w Radomiu i Jolanta Zielińska, wicedyrektor szkoły.
- Nasza szkoła ma bogatą tradycję – mówią od lewej Anna Łapieniecka, dyrektor II liceum imienia Marii Konopnickiej w Radomiu i Jolanta Zielińska, wicedyrektor szkoły. Łukasz Wójcik
Szkoła w Radomiu obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia.

Kiedy powstało II L.O. w Radomiu?

Podczas uroczystości dziewczęta zakładają kołnierze "konopniczanki". Od lewej: Oliwia Klauzińska, Kaja Popielska i Ola Miłkowska, uczennice klasy 3c. - Lubimy je, wyróżniają nas spośród innych - mówią.
(fot. Ł. Wójcik)

Kiedy powstało II L.O. w Radomiu?

Szkoła powstała w 1902 roku. Uzyskawszy zgodę od władz carskich, przy ulicy Górki Lubelskie 13 założyła ją Józefa Julia Waręska. Była to prywatna czteroklasowa szkoła żeńska z programem progimnazjum rządowego.

Prywatna pensja pani Waręskiej istniała do 1911 roku, kiedy to została przejęta przez Towarzystwo Niesienia Pomocy Uczącym się założone przez Stefana Sołtyka. Wówczas uzyskała nową nazwę: siedmioklasowa Szkoła Handlowa Żeńska w Radomiu.

W 1925 przyjęła nową nazwę: Gimnazjum Filologiczne Żeńskie i imię patronki Marii Konopnickiej. W listopadzie 1966 r. szkoła otrzymała nowy budynek przy ulicy Kusocińskiego 8 w miejscu uświęconym krwią bohaterów Powstania Styczniowego.

W piątek uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Radomiu będą rozdawać na deptaku wiersze patronki szkoły. Wszystko z okazji jubileuszowego roku. Wkrótce szkoła będzie obchodzić swoje 100-lecie.

II Liceum Ogólnokształcące to jedna z najstarszych szkół w Radomiu. - Według mnie nawet najstarsza, bo założona została przecież w 1902 roku - mówi Anna Łapieniecka, dyrektor szkoły. - Natomiast II liceum imienia Konopnickiej istnieje od 1956 roku.

ZABAWA W PRZEBIERANKI

Z okazji przypadającej w piątek 100 rocznicy śmierci Marii Konopnickiej w szkole odbędzie się spotkanie z poezją tej wielkiej Polki. - Młodzież będzie recytować wiersze poetki - mówi dyrektorka. - Będzie też część artystyczna związana z twórczością naszej patronki.

Dla uczniów pierwszych klas przewidziane są konkursy. Uczniowie już zapowiedzieli, że przebiorą się za postaci z bajek patronki i w barwnym korowodzie udadzą przejdą na ulice Żeromskiego, by rozdawać mieszkańcom kartki z wierszami. - To forma rozpowszechniania twórczości Marii Konopnickiej - tłumaczy dyrektorka.

Pozostali uczniowie będą ubrani na galowo, dziewczęta z kołnierzami konopniczankami na białych bluzkach. - Kołnierze mają bogatą tradycję, młodzież zakłada je między innymi na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, wigilię czy Wielkanoc - opowiada Anna Łapieniecka. - Kiedyś odwiedziły nas panie, które zdawały maturę w naszej szkole jeszcze przed wojną i jak zobaczyły kołnierze to się bardzo wzruszyły. Nie spodziewały się, że ta tradycja przetrwa.

ROK UROCZYSTOŚCI

Piątkowe uroczystości to dopiero początek. W listopadzie, lutym i kwietniu pod hasłem "Pasje uczniów" uczniowie szkoły i absolwenci wezmą udział w cyklu imprez prezentując wystawy swoich prac czy pokazy sportowe.

W styczniu przewidziany jest Koncert Noworoczny chóru Campanella w jednym z radomskich kościołów. - W marcu natomiast będzie koncert wspomnieniowy absolwentów "Wielojęzyczne śpiewanie", podczas którego młodzież w różnych językach będzie wspominać ostatnie 10 lat szkoły - mówi dyrektorka. - To już 11 edycja koncertu, tym razem jest jednak wyjątkowa, bo dotyczyć będzie jubileuszu naszej szkoły.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można obejrzeć wystawę pamiątek związanych z historią i życiem szkoły. Uroczystości zakończą się w 11 czerwca zjazdem absolwentów i wielkim balem w restauracji "U Grubego" we Wsoli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie