Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysięczna operacja kardiochirurgiczna w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii

Iwona Rojek
Kilka dni temu na Oddziale Kardiochirurgii Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii przeprowadzono tysięczną operację serca. To oznacza, że stworzenie tego oddziału było bardzo potrzebne, dzięki przeprowadzonym tu operacjom uratowano życie wielu chorych.

- Każdego dnia,od rana do nocy, w Śweietokrzyskim Centrum Kardiologii wykonywane są operacje zastawek, by-pasów i wiele innych skomplikowanych zabiegów na sercu. - Nasza radość była wyjątkowa, bo tysięczny zabieg był jednocześnie pierwszym na nowym bloku operacyjnym - podkreśla ordynator Pietrzyk. - Po przeniesieniu wcześniej oddziału łóżkowego mogliśmy uruchomić "serce" oddziału kardiochirurgicznego, czyli blok operacyjny. Zoperowany pacjent żyje i ma się coraz lepiej. Wkrótce wychodzi do domu.
- Korzystając z okazji chciałem jeszcze raz podziękować dyrekcji szpitala, z dyrektorem Janem Gieradą na czele, za wkład pracy i zaangażowanie w powstanie i uruchomienie tego oddziału. Bez jego pozytywnego uporu w obecnej trudnej, wywołanej ogólnoświatowym kryzysem sytuacji byłoby to niemożliwe.

Będzie chiirurgia zaburzeń rytmu serca

Doktor Pietrzyk mówi, że w związku z otwarciem nowego bloku mają wiele planów i marzeń. - Wierzymy w to, że mimo ciężkiej sytuacji finansowej liczba operacji będzie wzrastać, tak, aby zabezpieczyć wszystkie potrzeby na operacje kardiochirurgiczne - zapewnia ordynator. - Bo przecież ciężko chorego nie można odesłać do domu. Jak najszybciej chcemy wdrożyć nowe rodzaje zabiegów, chirurgię zaburzeń rytmu.

Na pytanie, co robić, aby nie zostać pacjentem kardiochirurgicznym, ordynator Edward Pietrzyk mówi, że 100-procentowo skutecznej recepty nie ma, ale prawdopodobieństwo zabiegu kardiochirurgicznego można znacznie oddalić. - Najważniejsza i najtańsza jest profilaktyka - podkreśla. - Aby zapobiec chorobie wieńcowej, trzeba unikać nadwagi, nadciśnienia, nałogów, cukrzycy. Szczególne korzystne działanie na serce ma tak zwana dieta śródziemnomorska, z dużą ilością warzyw, owoców, ryb i lampką czerwonego wina. Najtańszym i najbardziej skutecznym antidotum na choroby cywilizacyjne jest ruch. Ale trzeba pamiętać, że dopiero aktywność fizyczna po 20 minutach pozwala spalać własną tkankę tłuszczową. Lekarze powinni dawać dobry przykład. Cieszy mnie to, że w naszym zespole pomimo kilkunastogodzinnej codziennej ciężkiej pracy stały się modne: bieganie, nordic walking, pływanie czy też turystyka rowerowa.

Leczmy zęby

Z kolei, jak tłumaczą kardiochirurdzy, jeśli chodzi o wady zastawkowe, to tu oprócz powyższych zaleceń, ważne jest unikanie infekcji, a w razie wystąpienia na przykład grypy czy anginy całkowite wyleczenie, żeby nie było powikłań. Niezmiernie ważne jest także leczenie chorych zębów. Są one częstą przyczyną zapalenia wsierdzia, ze względu na drogę spływu krwi. Jego skutki to uszkodzenia zastawek, łącznie z najgorszym, śmiercią, co zdarza się nawet u młodych ludzi. Niedawno na tym oddziale w ciężkim stanie przebywał trzydziestoletni mężczyzna z zapaleniem wsierdzia i uszkodzoną zastawką od chorych zębów. Bakterie pochodzące od zepsutych zębów mają bardzo krótką drogę do serca i je uszkadzają. Tak więc nie lekceważmy próchnicy i chorych zębów.

Jan Gierada, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach:

- Coraz więcej ludzi choruje na serce, dlatego stworzyliśmy komfortowe warunki na nowym oddziale kardiochirurgicznym. Cieszę się, że pacjenci nie muszą jeździć do Krakowa, operacje na najwyższym poziomie są przeprowadzane na miejscu.
Przy okazji tysięcznej operacji pragnę serdecznie podziękować naszym oddanym pielęgniarkom, które dzień i noc służą chorym. Słowa uznania należą się tym, które są z nami od początku: Edycie Terleckiej - ubiegłorocznej finalistce ogólnopolskiego konkursu na pielęgniarkę roku, Izabelli Mikołajczyk, Małgorzacie Wołcerz, Katarzynie Tuliszewskiej, Annie Gilewskiej, Kindze Litworskiej, Katarzynie Majcherczyk oraz pielęgniarkom operacyjnym: Lucynie Bednarz, Monice Chudzik, Małgorzacie Makuli, Małgorzacie Wójcickiej i Pawłowi Kowalskiemu. Nie sposób tu wymienić wszystkich, ale uważam, że pionierom należy się szczególne wyróżnienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie