Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwór starosty w Podzamczu Chęcińskim będzie jak nowy

Lidia CICHOCKA
Tak ma wyglądać Regionalne Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim.
Tak ma wyglądać Regionalne Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim. Fot. Archiwum
Dwie firmy chcą wyremontować zespół dworski i odtworzyć ogród ze stawami w Podzamczu Chęcińskim.

Zakrojony na szeroką skalę remont to wstęp do powstającego w Podzamczu Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. - By utrzymać nowoczesne laboratoria musimy zarabiać, stąd pomysł na stworzenie miejsca bardzo atrakcyjnego dla turystów - wyjaśnia Marcin Perz, dyrektor centrum.

Po remoncie dawny blask ma odzyskać zabytkowy dwór, ale także łuk triumfalny wzniesiony dla króla Sobieskiego. - Technika poszła tak do przodu, że będzie możliwe usunięcie przypór, które utrzymywały ją w pionie - mówi zadowolony Marcin Perz. - Młodzież z plastyka w ramach prac dyplomowych będzie odtwarzać meble w stylu barkowym, pierwsza partia powstała już w tym roku.

OGRÓD JAK DAWNIEJ

Odtworzone zostaną także ogrody między innymi ogród włoski, po rekonstrukcji będzie to największy w województwie oraz stawy, po których będzie można pływać łódkami. - Półtora miesiąca trwało wycinanie samosiejek wokół budynku, ale już go widać - mówi Perz.

- Można zabytkowe budynki przeznaczyć na biura, ale moim zdaniem byłaby to ogromne strata. To miejsce ma swój klimat i warto wykorzystać jego potencjał do zarabiania pieniędzy. Dlatego przeznaczamy je na usługi: konferencje, spotkania a także na aktywny wypoczynek. Przygotujemy bardzo ciekawą ofertę, wykorzystamy położenie Podzamcza przy powstającej drodze ekspresowej numer 7, w pobliżu Chęcin i Tokarni.

ZA GRUBE MILIONY

Wartość prac to 10,5 miliona złotych ( 6 milionów daje Unia), roboty mają się zakończyć do końca przyszłego roku. Obok w budynku po dawnej szkole mają powstać nowoczesne laboratoria. Koszt ich adaptacji to ponad 20 milionów złotych.

- W Podzamczu powstanie biobank opracowujący materiał genetyczny. Będzie to element wieloletniego polsko-norweskiego projektu badawczego, który ma odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Polacy żyją krócej niż mieszkańcy Europy Zachodniej - wyjaśnia Perz. Realizacja tego pomysłu jest możliwa dzięki współpracy z kierownikiem Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie prof. Witoldem Zatońskim. W styczniu zostanie rozstrzygnięty przetarg na adaptację budynku po szkole.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie