Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Pińczowa zjeżdża rycerstwo z całej Polski

/MIO/
Członków pińczowskiego klubu Signum Polonicum widzowie mieli okazję podziwiania podczas święta polskiego oręża w czasie imprezy „Świętokrzyskie - kraina pięknych koni”, która odbyła się w Michałowie.
Członków pińczowskiego klubu Signum Polonicum widzowie mieli okazję podziwiania podczas święta polskiego oręża w czasie imprezy „Świętokrzyskie - kraina pięknych koni”, która odbyła się w Michałowie.
Już w piątek, 22 października, zacznie do Pińczowa ściągać rycerstwo z całej Polski, aby w sobotę przystąpić do szkolenia w ramach seminarium zorganizowanego przez pińczowski Klub Miłośników Dawnego Oręża Polskiego i Sztuki Walki - Signum Polonicum.

Signum Polonicum (Znak Polaków) to bractwo rycerskie pielęgnujące najpiękniejsze karty polskiego oręża zarówno piechoty jak i jazdy. Członkowie bractwa noszą staropolskie stroje, władają bronią, jakiej używano przed wiekami i stosują się do treści zawartych w kodeksach rycerskich.

Założycielem Signum Polonicum jest mieszkaniec Zawiercia - Zbigniew Sawicki, który uznał, że w obliczu ogromnej popularności wschodnich sztuk walki, należałoby jak najszybciej sięgnąć do polskich tradycji oręża, które są arcybogate i piękne. Jak zaplanował tak uczynił i w 1986 roku Signum Polonicum powołano formalnie, a Zawiercie stało się krajowym centrum bractwa.

Klub w Pińczowie założył i prowadzi Krzysztof Dusik, nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych. - Spodziewamy się przyjazdu kilkudziesięciu gości. Zajęcia w ramach seminarium odbywać będą się w sali Zespołu Szkół Zawodowych. Będą to treningi we władaniu bronią, filmowanie prezentacji technik walki oraz wykłady. Obecnie działają w Polsce cztery takie kluby, a dziewięć kolejnych jest w fazie tworzenia. Działa także Klub Signum Polonicum w Czeskich Budziejowicach, bo naszym południowym sąsiadom bardzo podobają się zarówno tradycje polskie oręża jak i sztuki walki tym orężem. Czesi zwrócili się do centrali w Zawierciu o wyrażenie zgody na używanie podwójnego (polskiego i czeskiego) godła i taką zgodę uzyskali - wyjaśnia Krzysztof Dusik.

W sobotni wieczór, w ramach seminarium przewidziano także biesiadę rycerską połączoną z prezentacją i wykładem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie