Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękny teatr niepełnosprawnych w Kałkowie (zdjęcia)

Kazimierz CUCH
Przypowieść o miłosiernym ojcu i marnotrawnym synu w wykonaniu grupy z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie
Przypowieść o miłosiernym ojcu i marnotrawnym synu w wykonaniu grupy z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie Kazimierz Cuch
Sześć grup aktorskich osób niepełnosprawnych z terenu województwa świętokrzyskiego wystąpiło w Pierwszych Spotkaniach Teatralnych Osób Niepełnosprawnych, w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie.

[galeria_glowna]
Zaprezentowali piękne spektakle, miniatury oparte na Biblii. Impreza teatralna pod nazwą “Przypowieści Biblijne" odbyła się w środę, w auli Jana Pawła II kałkowskiego sanktuarium. Gościnnie wystąpiły na niej Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Okrasa i kabaret Prosto z Mostu, obydwa z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie.
Mszę św. na rozpoczęcie spotkań odprawił ksiądz infułat Czesław Wala, kustosz sanktuarium w Kałkowie, kapelan diecezjalny niepełnosprawnych. Towarzyszył mu ksiądz Henryk Wólczyński, proboszcz parafii Św. Judy Tadeusza w Starachowicach, gdzie działa Warsztat Terapii Zajęciowej. .

SZEŚĆ WZRUSZAJĄCYCH SPEKTAKLI

- Prawie w każdej instytucji, każdym ośrodku służącym osobom niepełnosprawnym są grupy teatralne. Jest to jedna z ważnych form rehabilitacji. Celem spotkań teatralnych tych grup w Kałkowie jest aktywizacja i integracja środowisk twórczych osób niepełnosprawnych, z najbliższego terenu. Jest stworzenie klimatu wzajemnej akceptacji, tolerancji i zrozumienia. Także wymiana pomysłów i doświadczeń w amatorskim tworzeniu sztuk teatralnych w placówkach pomocy ludziom sprawnym inaczej - informuje Roman Konopka, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie, główny organizator spotkań.

Wystąpiło sześć grup teatralnych: grupa “Altanka Świętokrzyska" z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie, “Tacy Sami" z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Starachowicach, “Teatr słowa" ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Starachowicach, “Stokrotki" ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kielcach, “Brzask" ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach, “Silentium" z Domu Pomocy Społecznej w Brodach.
Wszystkie przedstawienia były przejmujące w swojej treści i bardzo sugestywne w formie. Aktorzy amatorzy do minimum ograniczyli słowa. Dominowały muzyka, piosenka, pieśń, ruch i pantomima. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, podarowane przez licznych sponsorów.
Po sprawnych inaczej na scenie auli Jana Pawła II wystąpiły dzieci z zespołu Okrasa i zabawny kabaret Prosto z Mostu. Impreza zakończyła się wspólnym biesiadowaniem niepełnosprawnych przy muzyce zespołu Max.

Organizatorami tego spotkania są parafia rzymsko-katolicka pod wezwaniem Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kałkowie-Godowie, Warsztat Terapii Zajęciowej przy tej parafii oraz Świętokrzyskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych “RADOŚĆ" w Godowie.

Honorowy patronat na imprezą objęli Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego i ksiądz biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie