Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak sobie radzić z fobią społeczną?

Iwona ROJEK
Obecnie są nowoczesne leki i metody terapeutyczne, które pomagają opanować fobię społeczną i umożliwiają normalne życie – mówi psychiatra Jan Latała.
Obecnie są nowoczesne leki i metody terapeutyczne, które pomagają opanować fobię społeczną i umożliwiają normalne życie – mówi psychiatra Jan Latała. archiwum
W dzisiejszym świecie, w którym liczy się przebojowość, zaradność i pewność siebie źle czują się osoby nieśmiałe, zamknięte w sobie, które cierpią na fobię społeczną. A jest ich w społeczeństwie, wokół nas całkiem sporo.

Straszny tłum

- Taka fobia może powodować unikanie większych skupisk ludzkich, bliższego kontaktu z drugą osobą, wywoływać lęk na widok płci przeciwnej, zabierania publicznie głosu, pisania przy innych osobach - wylicza Jan Latała, specjalista psychiatra. - W takich sytuacjach może wystąpić czerwienienie się, jąkanie, kołatanie serca, drżenie rąk, pocenie. Bardzo ważne jest, aby osoby dotknięte tą fobią, po pierwsze umiały redukować poziom lęku, po drugie wybrały w życiu zawód, który nie będzie przysparzał im dodatkowych obciążeń psychicznych.

Jan Latała, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego "Biomed" tłumaczy, że głównym objawem fobii społecznej jest znaczna i utrwalona obawa przed sytuacjami związanymi z ekspozycją na nieznajomych ludzi lub oglądu przez innych, mogącymi doprowadzić do wystąpienia kompromitujących objawów. Z czasem człowiek dotknięty tym zaburzeniem może tak zacząć unikać wszelkich niewygodnych dla siebie momentów, że dojdzie u niego do upośledzenia funkcjonowania szkolnego, zawodowego, aktywności społecznej i powstania ogólnego złe-go samopoczucia.

Ćwiczenia z życia

Edward z kieleckiego osiedla Barwinek przyznaje, iż tak się boi ludzi, że zanim wyjdzie z mieszkania na klatkę schodową podsłuchuje czy czasem nikt inny nie przebywa na klatce, żeby się z nim nie spotkać. - A o publicznym przemawianiu nie może być mowy - przyznaje. - Na widok innych osób zaraz bym zemdlał.

Psychiatra Latała zwraca uwagę, że niektóre osoby dotknięte fobią społeczną wybierają jakby na przekór sobie zawody nauczyciela, aktora czy psychologa, żeby przełamać swoją nieśmiałość. - Ale nie zawsze jest to dobre - uważa. Osoby, które obawiają się innych ludzi powinny raczej wybierać takie profesje, gdzie będą mogły pracować z rzeczami, np. z komputerami, lub w osobnym pokoju w charakterze księgowego, i nie byliby narażeni na ciągłą konfrontację z drugimi. Chyba nie ma sensu ze sobą walczyć. Takie zajęcie wybrane zgodnie z naszą osobowością, charakterem może sprawiać większe zadowolenie i nie powodować ciągłych stresów.

Można się leczyć

Czasem jednak zespół lęku społecznego jest tak dokuczliwy, że uniemożliwia skończenie szkoły, zawarcie związku małżeńskiego, pójście na rozmowę w sprawie pracy, utrzymywanie kontaktów towarzyskich. - I wtedy trzeba go koniecznie leczyć - radzi lekarz. - Obecnie jest cała gama nowoczesnych leków, które pomagają opanować fobię społeczną i umożliwiają normalne życie. Istnieje także wiele metod psychoterapeutycznych przydatnych w leczeniu tego lęku. Najczęściej polegają one na treningu stopniowej ekspozycji na trudną sytuację społeczną. Pacjent się z nią oswaja i nie budzi ona już niedobrych emocji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie