Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się dwutygodniowa przerwa świąteczna w Hucie Stalowa Wola

Zdzisław Surowaniec
Hala montażowa spycharek w Hucie Stalowa Wola na dwa tygodnie będzie pusta.
Hala montażowa spycharek w Hucie Stalowa Wola na dwa tygodnie będzie pusta. Zdzisław Surowaniec
Huta Stalowa Wola przed świętami zamknie bramy, a pracownicy wysłani zostaną na dwutygodniowy urlop świąteczny. Przerwa w pracy potrwa od 24 grudnia do 7 stycznia. A z powodu weekendu pracownicy przyjdą do pracy 10 stycznia.

Bartosz Kopyto, pełnomocnik zarządu HSW:

- Oprócz korzyści finansowych ze świątecznej przerwy, ważny jest także aspekt społeczny. Pracownicy mogą się poświęcić rodzinie w okresie świątecznym. Taki oddech bardzo korzystnie wpływa na relacje rodzinne, a to także ma pływ na zachowanie pracownika w pracy.

Od kilku lat pracownicy huty wysyłani są na dwutygodniową przerwę świąteczna. Korzystają wtedy z urlopów wypoczynkowych. Zakładowi to się opłaca, a jak się dowiedzieliśmy, dla większości pracowników jest to dobre rozwiązanie.

SZARPANA PRACA

- Okres świąteczny wiąże się z wieloma świątecznymi dniami wolnymi od pracy. Zakładowi nie opłaca zatrzymywać produkcję i wznawiać ją na kilka dni, po czym znowu wznawiać - powiedział prezes huty Krzysztof Trofiniak. Koszty takiej "szarpanej pracy" są spore.

Od kilku lat, na wzór francuski, pracownicy przyjmują więc propozycję skorzystania z dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego na przełomie roku. Poza tym specyfika produkcji huty polega na tym, że pod koniec roku, z powodu zimy, maleje zapotrzebowanie na sprzęt inwestycyjny, jakim są ładowarki i spycharki.

- Chodzi nam o przeskoczenie martwego sezonu z jak najmniejszymi skutkami dla finansów spółki - tłumaczy prezes sens świątecznej zimowej przerwy. W przyszłym roku będzie także przerwa letnia, wakacyjna.

WIĘKSZY ZAROBEK

Końcówka roku oznacza także większy spływ pieniędzy za sprzedaną produkcję. A z tym było w tym roku wyjątkowo dobrze. Po raz pierwszy od kilku lat huta zanotowała zysk na sprzedaży produkcji cywilnej. Produkcja wojskowa natomiast jest w pełnym rozkwicie. W tym roku za zmodernizowane wyrzutnie rakiet, koparko-ładowarki, moździerze i różny inny sprzęt przygotowywany do produkcji, huta otrzyma 180 mln zł.

Trwają rozmowy z inwestorami na temat prywatyzacji części cywilnej. Umożliwi ona unowocześnienie produkcji i włączenie huty do międzynarodowej sieci sprzedaży, a pieniądze z prywatyzacji zasilą produkcję wojskową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie