Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"I, że Cię nie opuszczę…" - o tych, którzy doświadczają przemocy w rodzinie

Oprac. KAK
Przemoc w relacjach między osobami spokrewnionymi istniała od zawsze, mimo to mówiono o niej niewiele, jakby nie postrzegając jej jako poważnego problemu i zaburzenia w funkcjonowaniu rodziny. Jak z nią skończyć - doradza psycholog Iwona Habuz z kieleckiego Neomedu.
Iwona Habuz, psycholog z Centrum Neomed.
Iwona Habuz, psycholog z Centrum Neomed.

Iwona Habuz, psycholog z Centrum Neomed.

- Zasada poufności spraw rodzinnych przyczynia się do zachowania tajemnicy, co powoduje, że wiele przypadków przemocy domowej nadal utrzymuje się poza zasięgiem wymiaru sprawiedliwości - mówi Iwona Habuz, psycholog z Centrum Neomed w Kielcach przy ul. Św. Leonarda 1. - Przemoc w rodzinie nigdy nie jest jednorazowym incydentem, często ma długą, nawet kilkunastoletnią historię i powtarza się według pewnych prawidłowości tworząc cały cykl, którego przerwanie nie jest łatwe. Obrażenia cielesne są najłatwiej rozpoznawalnym skutkiem przemocy. Jednak to nie one są najbardziej niszczące dla ofiary.

Ślad na całe życie

Największe ślady wpływające na całe życie, pozostawia przemoc psychiczna, która może przez wiele lat oddziaływać na myśli, zachowanie oraz uczucia. Wiele kobiet doznających przemocy w domu, rezygnuje z realizacji swoich dążeń, aspiracji i marzeń, nawet z kariery zawodowej czy rozwijania własnych zainteresowań. Często cierpią na różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne, mają trudności z podejmowaniem decyzji, cechują się niskim poczuciem własnej wartości itp.

- Aby położyć kres wszelkim nadużyciom ze strony kogoś bliskiego, należy przede wszystkim przestać im zaprzeczać i je ukrywać oraz trzeba rozstać się ze złudną nadzieją, że sprawca się zmieni i nie będzie krzywdził - doradza psycholog. - Oparty na nierealnych założeniach sposób myślenia ofiary wymaga konfrontacji z rzeczywistością, poznania prawdy, do której dąży się podczas udzielania pomocy psychologicznej. Świadomość, że czas już wyzwolić się ze związku opartego na przemocy to zdrowa reakcja osób jej doświadczających. Zbyt długie czekanie może być ryzykowne, a nawet niebezpieczne, a cena za zwłokę - bardzo wysoka.

Pomoc psychologa

Niełatwo jest się przyznać, że jest się ofiarą przemocy. Trwanie w takim związku sprawia ból, ale uświadomienie sobie prawdy boli jeszcze bardziej. Mimo to, coraz więcej maltretowanych kobiet zaczyna zdawać sobie sprawę z możliwości zmiany swojej sytuacji i z tego, że życie w ciągłym strachu nie jest życiem.

Aby pomoc udzielana osobom doznającym przemocy była skuteczna, niezbędne jest najpierw skorzystanie z porady psychologicznej, dzięki której ofiara przemocy przełamuje swój wstyd, lęk, nabierze poczucia decyzyjności i konsekwencji działania.
Niezatrzymana przemoc prowadzi do coraz poważniejszych urazów, zaburzeń i patologizacji życia rodzinnego, do naruszeń norm prawnych, moralnych, społecznych, tragicznych konsekwencji psychologicznych i somatycznych. Im wcześniej zostanie udzielona profesjonalna pomoc osobie krzywdzonej, tym łatwiej będzie jej wyrwać się z zaklętej pułapki przemocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie