Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atomowy autobus przyjechał do Kielc (video)

Piotr Burda
Atomowy Autobus zatrzymał się przy ulicy Żeromskiego 5.
Atomowy Autobus zatrzymał się przy ulicy Żeromskiego 5. Aleksander Piekarski
Elektrownie jądrowe są tanie i nie są groźne. Przekonywała do tego ekipa Atomowego Autobusu.

Atomowy autobus to pomysł pasjonatów z Fundacji Forum Atomowe. Od 25 listopada jeżdżą nim po Polsce. W czwartek zawitali do Kielc.

Autobus zatrzymał się przy Instytucie Historii Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Specjalnie wybieramy uczelnie humanistyczne. Wiedza humanistów o energii atomowej jest mniejsza niż na uczelniach technicznych - mówi Mariusz Łuszcz z Fundacji Forum Atomowe. Podczas postoju w Kielcach przedstawiciele fundacji tłumaczyli gościom zasady działania elektrowni jądrowych. Mówili tez o korzyściach jakie przynosi wykorzystywanie tego źródła energii. - Nawet elektrownie wiatrowe są droższe. Chcemy pokazać, że nie jest tak jak niektórzy uważają, że elektrownie jądrowe są groźne dla ludzi i środowiska - mówi Mariusz Łuszcz.

Na świecie 16 procent energii pochodzi z elektrowni jądrowych. - Są kraje, jak np. Francja, gdzie ten odsetek sięga 90 procent - mówi Mariusz Łuszcz. Francuzi na tym zarabiają, sprzedając energię Włochom, którzy nie mają u siebie takiej elektrowni. Nie ma jej także Polska. Nie wypaliły plany powstania elektrowni w Żarnowcu na Pomorzu. - Rząd podjął decyzję, że powstanie elektrownia. Będzie ją budowała Polska Grupa Energetyczna - tłumaczy Mariusz Łuszcz. Na razie nie wiadomo gdzie i kiedy powstanie. Mamy jedynie badawczy reaktor jądrowy "Maria", który znajduje się w otwockim Instytucie Energii Atomowej.

Zostają więc rozmowy o energii atomowej. Nadal wielu ludzi boi się jej, pamiętając katastrofę w Czarnobylu. - Czarnobyl to zupełnie inny, militarny reaktor. Teraz systemy zabezpieczeń są takie, że awaria elektrowni jest praktycznie niemożliwa - tłumaczy Mariusz Łuszcz.

Mogli się o tym przekonać goście pokazu. Byli wśród nich Łukasz Jabłoński i Alina Czajka, absolwenci fizyki na UJK. - Taka akcja jest potrzebna, bo wiedza na temat energii atomowej jest bardzo mała. My dziś dowiedzieliśmy się o wielu korzyściach płynących z energii atomowej - mówią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie