Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Migrena - ból jak zmora

Iza BEDNARZ
archiwum
Co trzeci ból głowy spowodowany jest migreną. I mimo, że świat idzie naprzód, do tej pory nie udało się wynaleźć cudownej pigułki na migrenę, choć pojawiają się pewne nadzieje...

Domowe sposoby na migrenę

Domowe sposoby na migrenę

- Położyć się w dobrze przewietrzonym, zaciemnionym pokoju, włączyć cichą muzykę relaksacyjną i próbować zasnąć lub odprężyć się
- Zimny okład na bolącą połowę głowy (np. lód w płóciennym woreczku)
- Masaż kostkami lodu bolących miejsc na twarzy
- Herbata ziołowa uśmierzająca ból i uspokajająca z pierwiosnka, krwawnika, kozłka lekarskiego, melisy, kwiatu lipy, lubczyka
- Kieliszek nalewki z miłorzębu japońskiego lub koniaku
- Akupresura
- Akupunktura
- Okład z tłuczonego liścia kapusty, który działa ściągająco na drobne naczynia krwionośne

Migrena jest bardzo charakterystycznym bólem głowy. To pulsujący ból, obejmujący połowę głowy. Poprzedza go zwykle zjawisko aury, czyli widzenie mroczków, błysków, zdarzają się nawet chwilowe ubytki widzenia. Ból wywołany jest nadmiernym skurczem naczyń krwionośnych.

Wskutek tego dochodzi do po-budzenia neuroreceptorów, które przewodzą ból. Bóle migrenowe pojawiają się zwykle z tyłu czaszki lub od skroni i stopniowo ogarniają połowę głowy (zwykle lewą w przypadku ludzi praworęcznych i prawą w przypadku leworęcznych). Często napadowi towarzyszą charakterystyczne objawy wstępne: stopniowo narastające zmęczenie, wrażliwość na światło i zapach, migotanie punkcików przed oczami, mdłości, odruchy wymiotne, zaburzenia równowagi, bladość lub zaczerwienienie.

Migreny zaczynają się zwykle w okresie dojrzewania i towarzyszą człowiekowi do wieku dojrzałego. Zdarzają się już nawet u dzieci i nastolatków. Najczęściej na migrenę cierpią osoby w wieku 20-40 lat, przeważnie kobiety, których organizm jest mniej stabilny hormonalnie niż organizm mężczyzny. Bardzo często migrenowe bóle głowy mają związek z cyklem miesięcznym i pojawiają się regularnie. Dolegliwości stopniowo ustępują w okresie menopauzy.

Migrena w wielu odsłonach

Wyróżnia się kilka postaci migreny: migrena oczna (klasyczna), porażenna, okoporaźna, gromadna czyli stan migrenowy.

W migrenie ocznej (klasycznej), przed wystąpieniem połowiczego bólu zlokalizowanego często w okolicy oczodołu, pojawiają się zaburzenia neurologiczne, które objawiają się połowiczym niedowidzeniem z obniżeniem ostrości wzroku, a nawet całkowitym krótkotrwałym oślepnięciem, migocącymi mroczka-mi, błyskami. Bardzo często bólom migrenowym towarzyszą nudności i wymioty.

W migrenie porażennej (skojarzonej) występują okresowe pulsujące bóle głowy i dodatkowo ogniskowe objawy mózgowe pod postacią chwilowej utraty zdolności ruchu, mowy, chwilowych niedowładów, a nawet napadów padaczki.

Migrena okoporaźna charakteryzuje się bólami głowy skojarzonymi z częściowym lub całkowitym porażeniem mięśni okoruchowych co prowadzi do opadnięcia powieki, upośledzenia ruchów gałek ocznych, co z kolei powoduje podwójne widzenie.
Stan migrenowy to seryjnie powtarzające się nawet kilkugodzinne napady poprzedzielane krótkimi przerwami, którym towarzyszą: zaczerwienienie i pocenie skóry twarzy, obfita wydzielina z nosa i łzawienie.

Wszystko szkodzi

Migrenę wywołują najczęściej takie czynniki jak zapach i pokarm (szczególnie sery pleśniowe, wino, słodycze - czekolada, kawa). Migrena może mieć także podłoże alergiczne, hormonalne, nerwowe. Atak może wyzwolić np. migające między drzewami słońce podczas jazdy samochodem, pobyt w dusznym pomieszczeniu, hałas, ostre światło, silny wiatr, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, zbyt mała ilość snu, sen o niewłaściwej porze, nieregularny wypoczynek.

Leczyć, nie cierpieć

Migrena potrafi zatruć życie. W zależności od natężenia dolegliwości może wyłączyć człowieka na kilka lub kilkanaście godzin z normalnego funkcjonowania. Czasami atak może trwać nawet 48 godzin. Powtarzać się co tydzień, albo raz w miesiącu. Przy występowaniu ponad czterech napadów migrenowych dziennie konieczne jest wdrożenie leczenia profilaktycznego. - Jeżeli ataki są tak częste i silne, trzeba zdecydować się na leczenie zapobiegawcze. Są już leki, które chory przyjmuje profilaktycznie, żeby nie dopuścić do ataku, ale to wymaga od niego dyscypliny - tłumaczy dr Paweł Półrola, specjalista neurolog.

Opracowano też leki (tzw. tryptany), które chory przyjmuje wówczas gdy migrena dopiero się zaczyna. Ich zadaniem jest zablokowanie dalszego rozwoju ataku. Wśród innych metod wymienia się także zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak lecz-nie polem magnetycznym, laserem, akupunkturą, EEG- Biofeedback (specjalną metodą oddziaływania na struktury mózgu za pomocą fal elektromagnetycznych).

Pojawiły się również doniesienia o leczniczym działaniu botoxu (toksyny jadu kiełbasianego), popularnego środka na zwalczanie zmarszczek. - To nic nowego, już od dawna lekarze zajmujący się stosowaniem toksyny botulinowej w chorobach neurologicznych i kosmetologii, zauważyli, że niejako ubocznym efektem tej terapii jest całkowite lub częściowe ustąpienie migrenowych bólów głowy. Terapia botoksem jest dostępna rów-nież w Polsce, ale nie refunduje jej Narodowy Fundusz Zdrowia - mówi dr Półrola, specjalista neurolog. Podkreśla, że najważniejsze jest jednak zdiagnozowanie przyczyny bólu.

U osób, które od wielu lat cierpią na migrenę sygnałem do wizyty u lekarza jest też zmieniający się charakter i natężenie bólu, jego lokalizacja i towarzyszące mu objawy. Bóle głowy mogą sygnalizować wiele bardzo poważnych chorób: nadciśnienie tętnicze, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego, choroby układu nerwowego, zapalenie zatok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie