Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chłopcy dorastają daleko od książek

Piotr BURDA
Gimnazjaliści wolą gry komputerowe, tymczasem ich rówieśniczki ciągle czytają książki. To daje im wielką przewagę na przyszłość!

Co czwarty chłopiec w ogóle nie czyta książek. Tak niskiego poziomu czytelnictwa jeszcze nie było - alarmuje Biblioteka Narodowa. Takie dane zebrano podczas ankiet przeprowadzonych w 70 gimnazjach w całej Polsce.
Okazało się, że aż 25 procent piętnastolatków w ogóle nie czyta książek. Dużo lepiej jest wśród dziewcząt, wśród nich tylko 4 procent przyznaje się do nie czytania książek.

BEZ NIESPODZIANKI

Wyniki badań nie zaskakują. - Od dawna wiadomo, że dziewczyny czytają więcej niż chłopcy - mówi Elżbieta Waszkuć, doradca metodyczny z języka polskiego w Samorządowym Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Zaskakuje duża różnica między czytelnictwem dziewcząt i chłopców. Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że ta różnica stale się powiększa.

CO MAJĄ CZYTAĆ?

Dlaczego chłopcy nie czytają książek? Bo nie mają zbyt dużego wyboru. - Jest rodzaj powieści dla dziewcząt, na przykład książki Małgorzaty Musierowicz. Dziewczyny chętnie sięgają po te książki. Nie mamy powieści dla nastoletnich chłopców - przekonuje Elżbieta Waszkuć. Kiedyś chłopcy rozczytywali się w książkach Edmunda Niziurskiego, czy Zbigniewa Nienackiego. - Ta literatura nie przystaje do dzisiejszych czasów. Ile można czytać o samochodziku wjeżdżającym do jeziora - mówi Elżbieta Waszkuć. Jedyną dziedziną, w której chłopcy wyprzedzają dziewczyny jest fantastyka. Głównie dzięki książkom Tolkiena.

WIRTUALNI CHŁOPCY

Chłopcy mniej czytają, bo w wolnym czasie wolą grać na komputerze czy konsolach. - Wystarczy zobaczyć, dla kogo produkowane są gry komputerowe. W zdecydowanej większości dla chłopców - mówi Elżbieta Waszkuć. Książka nie ma szans w porównaniu z grami komputerowymi. Nastolatków bardziej interesuje rywalizacja w "Need for Speed" czy "Counter strike" od opisów bitwy pod Grunwaldem w "Krzyżakach" Sienkiewicza.

CZAS KOBIET

Potwierdza to Andrzej Maćkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. - Przebrnąć przez opisy przyrody w "Panu Tadeuszu" to rzecz bardzo trudna dla gimnazjalisty. To zupełnie inne pokolenie, wychowane na szybko zmieniających się obrazach - mówi Andrzej Maćkowski.
Sytuacja, z jaką mamy do czynienia dzisiaj w dziedzinie czytelnictwa, może doprowadzić do tego, że za kilka lat kobiety zdominują mężczyzn w pełnieniu różnych funkcji społecznych. - Taki scenariusz jest możliwy - mówi Andrzej Maćkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie