Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Slynny astrofizyk odwiedził swoje liceum

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Nikodem Popławski mówił nauczycielom o swojej pracy w USA
Nikodem Popławski mówił nauczycielom o swojej pracy w USA Łukasz Wójcik
- To wspaniała szkoła ze wspaniałymi ludźmi - mówił podczas wizyty w VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego jeden z najsłynniejszych absolwentów tej szkoły, Nikodem Popławski. Osobiście dziękował też nauczycielom, którzy przygotowywali go do naukowej kariery.

Nikodem Popławski ma 36 lat, jako uczeń VI LO został laureatem bądź finalistą 18 olimpiad. Studia kończył na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno- Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim, dalszą wiedzę zdobywał na Indiana University w Bloomington w USA, gdzie zrobił doktorat i gdzie obecnie pracuje jako astrofizyk.

W 2010 roku zasłynął z dwóch publikacji w prestiżowych pismach naukowych. Przedstawił w nich popartą wyliczeniami swoją teorię dotyczącą Wielkiego Wybuchu, który dał początek naszemu Wszechświatowi oraz Czarnych Dziur.

Publikacje wywołały ogromne zainteresowanie w świecie, artykuł na te temat znalazł się między innymi w "National Geographic", a odkrycie polskiego naukowca zostało ocenione przez to pismo jako jedno z 10 najważniejszych, które były przedstawione w 2010 roku.

Do Radomia Nikodem Popławski przyleciał w USA z okazji świąt Bożego Narodzenia. W piątek odwiedził swoje liceum i spotkał się z nauczycielami. Nie krył, że zawdzięcza im bardzo dużo, osobiście im też dziękował.

- Czuję się, jakbym niedawno tu był - mówił. O tym, że Nikodem Popławski ucząc się w liceum nie tylko zdobywał laury, ale też sprawował funkcję Prezydenta samorządu uczniowskiego mówił Adam Wasilewski, wicedyrektor.

- Bardzo się cieszymy, że Nikodem odnosi takie sukcesy a jednocześnie nie zapomina o swojej starej szkole. Podczas kolejnego przyjazdu do Polski poprosimy go o to, by spotkał się też z uczniami - podkreślał Adam Wasilewski.

Nikodem Popławski odwiedził w liceum "stare kąty" - pracownie fizyczną i chemiczną, które jak zauważył - bardzo się jednak zmieniły. I jednoczenie przyznał, że będąc teoretykiem nadal nie zna przeznaczenia większości urządzeń i przyrządów i instrumentów, które tam się znajdują.

Pytany, czy marzy mu się nagroda Nobla odparł twierdząco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie