Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci będą bronić poradni reumatologicznej na kieleckim osiedlu Uroczysko

/IB/
archiwum
Pacjenci z przychodni Supramed przy ulicy Warszawskiej 151 w Kielcach skarżą się, że w tym roku zostali bez opieki reumatologa. Zbierają podpisy pod petycją, którą chcą zanieść do Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Po zakończeniu kontraktowania świadczeń na przyszły rok okazało się, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał kontraktu z naszą panią doktor reumatolog Hanną Kornacką-Szmatołą, która leczyła nas od wielu lat w poradni reumatologicznej przy Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Supramed - mówią pacjenci. - Mamy do niej zaufanie, jest życzliwa, wyrozumiała, bardzo skutecznie pomaga. Gdzie mamy się teraz leczyć, skoro w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zlikwidowano Oddział Reumatologii, a reumatologów jest niewielu?

- Do naszej pani doktor przyjeżdżali ludzie z całego regionu. Do naszej poradni reumatologicznej należało wielu star-szych ludzi, mających kłopoty z poruszaniem się. Gdzie teraz mamy się podziać? Taka wycieczka do reumatologa na drugi koniec miasta to dla wielu osób duży problem - mówi pani Stanisława, stała pacjentka poradni reumatologicznej w przychodni Supramed przy ulicy Warszawskiej. Pacjenci zbierają podpisy pod petycją, którą zamierzają złożyć w świętokrzyskim NFZ.

Barbara Bator, przełożona pielęgniarek w Supramedzie potwierdza, że z poradni reumatologicznej korzystało około dwóch tysięcy pacjentów. - Niestety, nie dostaliśmy kontraktu na tę poradnię na ten rok, mimo że składaliśmy ofertę do Narodowego Funduszu Zdrowia. Nasza pani doktor jest specjalistą chorób wewnętrznych i reumatologiem i nadal pracuje w naszej przychodni jako lekarz internista, ale niestety nie może np. kierować pacjentów na badania specjalistyczne, które może zlecać tylko reumatolog w ramach kontraktu z NFZ. Pacjenci są zagubieni, radzimy im, żeby zgłaszali się do poradni reumatologicznych w całym mieście.

Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału NFZ tłumaczy, że przy zawieraniu kontraktów na świadczenia specjalistyczne w tym roku brano pod uwagę tzw. ranking placówek medycznych przygotowany pod kątem dostępności dla pacjenta. - Nawet jeśli placówki medyczne złożyły prawidłowe oferty, które spełniały wymogi formalne, pierwszeństwo miały te, które np. oferowały dostępność przez cały ty-dzień, w godzinach przed- i popołudniowych, a nie takie, w których specjaliści przyjmowali np. przez trzy dni w tygodniu i tylko do południa. W tym roku na specjalistkę przeznaczyliśmy o po-nad 20 milionów więcej, pojawiło się aż 76 nowych gabinetów specjalistycznych, więc pacjenci na pewno nie zostaną bez opieki - zapewnia rzecznik świętokrzyskiego NFZ. Zaznacza, że od decyzji komisji konkursowej NFZ przysługuje odwołanie, jeśli uwagi oferenta dotyczą merytorycznej pracy komisji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie