Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politycy obiecali i... nic! Skandal z budową linii kolejowej Radom - Warszawa

Janusz PETZ [email protected]
Na obiecywaną przez kolejne rządy przebudowę ważnej trasy kolejowej trzeba znów czekać. Kiedy zakończą się żenujące obietnice, a zacznie kluczowa dla regionu inwestycja?

Ważne daty

2007 rok - konferencja prasowa, na której oficjalnie zapowiedziano, że modernizacja trasy numer 8 rozpocznie się w 2009 roku i zakończy przed czerwcem 2012 roku.
2009 rok - po raz pierwszy dyrektorzy z PKP Polskie Linie Kolejowe przyznają, że modernizacja linia z Radomia do Warszawy nie będzie mogła być ukończona przed rozpoczęciem Euro 2012.
Luty 2010 rok - Zbigniew Szafrański, prezes PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiada na konferencji w Radomiu, że modernizacja "ósemki" z Warszawy do Radomia zakończy się w 2014 roku.
Styczeń 2011 rok - wiceminister infrastruktury zapowiada, że niektóre planowane inwestycje kolejowe nie będą mogły być zrealizowane tak, aby można je było rozliczyć w ramach wsparcia unijnego budżetu na lata 2007 - 2013. Do kilku takich inwestycji należy modernizacja trasy z Warszawy do Radomia.

Czarne chmury pojawiły się nad planem przebudowy linii kolejowej z Radomia do Warszawy. Wiadomo, że nie da się zrealizować tej inwestycji w ramach planu finansowania unijnego na lata 2007 - 2013.

Przebudowa torów do Warszawy była przez ostatnie lata czołowym sloganem wielu polityków z naszego regionu, jak np. posła Marka Suskiego, Marka Wikinskiego, czy ostatnio posła Radosława Witkowskiego.

Wszyscy twierdzili, że jest to inwestycja priorytetowa. Jeszcze w czwartek poseł Witkowski z Platformy Obywatelskiej zapewniał: - Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli te pieniądze stracić. Ten projekt jest jednym z lepiej przygotowanych w Polsce.

SMUTNA PRAWDA

Smutna prawda dla tysięcy mieszkańców Radomia i regionu, dojeżdżających do pracy w stolicy jest zupełnie inna. Złą wiadomość przekazał w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Andrzej Massel, nowo powołany wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za PKP.

Stwierdził, że niektóre z zaplanowanych inwestycji "żadną miarą nie mają szansy na realizację przy wsparciu unijnego budżetu na lata 2007 - 2013".

Dodał, że nie można podpisywać umów wiedząc, że roboty zakończą się w 2015 roku, a rozliczenie inwestycji rozpocznie się w 2016 roku, bo wtedy pieniądze europejskie mogą przepaść, a za wykonane prace trzeba będzie zapłacić.

Wiceminister dodał, że w związku z tym poszukiwane do finansowania będą "zastępcze" inwestycje z listy rezerwowej, jak np. budowa linii z Poznania do Czempina. Pytany o zagrożone projekty z listy podstawowej, na pierwszym miejscu wymienił linię kolejową numer 8 na odcinku Warszawa - Radom.

KOLEJ Z POŚLIZGIEM

Jeszcze w ubiegłym roku, podczas konferencji w Radomiu, Zbigniew Szafrański, prezes PKP Polskie Linie Kolejowe zapewniał, że "musimy skończyć i rozliczyć projekt modernizacji linii kolejowej z Warszawy do Radomia do końca 2015 roku, bo Komisja Europejska każe zwrócić pieniądze. To swego rodzaju gwarancja, że nie będzie już poślizgów w realizacji inwestycji".

W funduszach z budżetu unijnego na lata 2007-2013 zarezerwowano na modernizację "ósemki" 860 milionów euro.

JEŚLI BĘDĄ PIENIĄDZE

Jak w kontekście tych informacji wygląda w ogóle szansa na przebudowę najważniejszej dla Radomia i regionu trasy kolejowej?

Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe zapewnia w przesłanym piśmie, że trwają prace dotyczące przygotowań do rozpoczęcia inwestycji w granicach województwa mazowieckiego.

Opracowano dokumentacją przedprojektową, uzyskano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach i decyzję o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej na obszarze województwa dla istniejącego obszaru kolejowego niezbędnego pod inwestycję.

BEZ POCIĄGÓW NA CZAS BUDOWY?

Według rzecznika, w pełni możliwa jest przebudowa do końca 2014 roku odcinka linii od Warszawy do Czachówka.

- Modernizacja pozostałego odcinka z dobudową drugiego toru od Warki do Radomia byłaby możliwa jedynie pod warunkiem całkowitego zamknięcia ruchu pociągów na odcinku Warka - Radom na czas dobudowy drugiego toru oraz bardzo sprawnego uzyskiwania przez wykonawcę decyzji administracyjnych - pisze Krzysztof Łańcucki.

Z pisma nie wynika jednak, czy są pieniądze na rozpoczęcie budowy.

- Umowy na opracowanie dokumentacji materiałów przetargowych na wybór wykonawców możemy podpisać niezwłocznie po uzyskaniu decyzji o zapewnieniu finansowania wkładu krajowego - wyjaśnia rzecznik.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie