Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy światowej sławy architekt Peter Zumthor zaprojektuje przebudowę kieleckiej synagogi?

Lidia CICHOCKA [email protected]
Projektem przebudowy synagogi kieleckiej zainteresowany jest światowej sławy architekt Peter Zumthor. Ale z podjęciem się zadania czeka na decyzję ministra kultury o współpracy przy inwestycji
Projektem przebudowy synagogi kieleckiej zainteresowany jest światowej sławy architekt Peter Zumthor. Ale z podjęciem się zadania czeka na decyzję ministra kultury o współpracy przy inwestycji Łukasz Zarzycki
Od decyzji ministra kultury zależy przebudowa kieleckiej synagogi. Przed kolejną wizytą światowej sławy architekta Petera Zumthora prezydent Kielc spotka się z ministrem Bogdanem Zdrojewskim.

Peter Zumthor

Peter Zumthor

Nazywany jest mistrzem budowania nastroju w architekturze. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech projektowanych przez niego budynków jest specyficzna atmosfera z pogranicza poezji i mistycyzmu. Wielką wagę przywiązuje do konsekwencji, logiki i jakości. Urodził się w 1943 roku, w Bazylei. Od 1979 roku, wraz z 15-osobowym zespołem tworzy koncepcje budynków, które nie ulegają przemijającym modom. Legendy krążą o tym, że zlecenia przyjmuje wtedy, gdy zainteresują go idea i program budynku, a nie liczba zer w honorarium.

- Współpraca z architektem tej klasy, co pan Zumthor wymaga współpracy ze strony ministerstwa - mówi prezydent Kielc Wojciech Lubawski. - Dlatego uzgadniamy szczegóły spotkania.

W ministerstwie w tej sprawie byli Artur Hajdorowicz, dyrektor biura planowania przestrzennego, a także pomysłodawca stworzenia w synagodze Centrum Spotkań Kultur i Religii Grzegorz Artman.

Przypomnijmy. Centrum ma powstać w budynku, w którym teraz mieści się Archiwum Państwowe.
- Dostarczyliśmy brakujące informacje o projekcie - mówi o wizycie w ministerstwie Artur Hajdorowicz. - Synagoga nie będzie pełnić funkcji sakralnych. Ma być nowoczesną przestrzenią dla realizowania określonych przedsięwzięć: teatru, książki czy sztuk audiowizualnych - wyjaśnia. Władze Kielc mają nadzieję na dofinansowanie inwestycji przez resort kultury.

Peter Zumthor, który jesienią wyraził zgodę na przygotowanie projektu przebudowy dawnej kieleckiej synagogi, jest jednym z najwybitniejszych współczesnych architektów. Jest on między innymi laureatem Nagrody Pritzkera, uważanej za architektonicznego Nobla. Mieszka i pracuje w Szwajcarii, posługuje się wyłącznie najprostszymi formami, nie używa ornamentów ani dekoracji, jego budynki są surowe i oszczędne. Jest autorem kilkudziesięciu realizacji, profesorem na Akademii Architektury Uniwersytetu we włoskiej Szwajcarii w Mendrisio.

W czasie kolejnej wizyty Peter Zumthor ma rozmawiać o warunkach współpracy. Według wstępnych założeń, które przedstawił w czasie pobytu w Kielcach jesienią ubiegłego roku, na pasie oddzielającym dwie jezdnie alei IX Wieków Kielc, przed budynkiem synagogi powstanie ogród oddzielony od jezdni murem - miałby on 200 metrów długości i 25-30 metrów szerokości.

Wzniesioną w stylu mauretańsko-neoromańskim synagogę w Kielcach ufundował Mojżesz Pfeifer. Zaczęto ją budować w 1902 roku, według projektu architekta miejskiego Stanisława Szpakowskiego. W wyniku powojennej odbudowy w stylu socrealistycznym synagoga straciła pierwotną formę architektoniczną. Od wybuchu wojny budynek nie pełni roli świątyni, w niedługim czasie przestanie być siedzibą Archiwum Państwowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie