Jesteś tu: Strona główna Dom Artykuł

Jak dbać o storczyki?

Dodano: 2 lutego 2011, 0:05 Autor:

Storczyk to niezwykle okazała roślina. Swoja urodę zawdzięcza bogactwu kolorów i kształtów, a popularność także długiemu kwitnieniu, trwającemu nawet 2-3 miesiące.
W hodowlę storczyków trzeba włożyć odrobinę wysiłku, a roślina odwdzięczy się pięknymi kwiatami.

W hodowlę storczyków trzeba włożyć odrobinę wysiłku, a roślina odwdzięczy się pięknymi kwiatami. (fot. Łukasz Zarzycki)

Wybór storczyków w kwiaciarniach jest coraz większy, a ich ceny są atrakcyjne. Już za mniej niż 20 złotych można kupić orchideę, która będzie ozdobą przez wiele lat. Wymagania storczyków nie są duże, ale dosyć specyficzne. Trzeba włożyć odrobinę wysiłku, aby je spełnić, a roślina odwdzięczy się pięknymi kwiatami.

Do grupy orchidei bo tak bardzo często nazywane są storczyki zaliczamy kilkadziesiąt tysięcy odmian. Najbardziej popularnym, a zarazem najprostszym w uprawie jest falenopsis.
Często zdarza się, że storczyk po przyniesieniu do domu szybko przekwita, a nawet gwałtownie zrzuca kwiaty i nie rozwinięte pąki. Powodem jest zmiana warunków uprawy. W czasie transportu i pobytu w sklepie rośliny są pozbawione światła i stają się wrażliwe na działanie słońca, którego zwykle nie brakuje w mieszkaniu na parapecie, gdzie ustawimy storczyka po przyniesieniu do domu. Należy stopniowo przyzwyczajać je do słońca.

Storczyki lubią miejsca jasne, z dużą ilością rozproszonego światła, ale nie tolerują bezpośredniego słońca. Idealnym miejscem uprawy jest wschodnie lub zachodnie okno. Taka wystawa daje największe szanse na długotrwałe i obfite kwitnienie. Okna północne nie są właściwe ze względu za małą ilość światła, zwłaszcza zimą.
Odpowiednia temperatura dla storczyka to 22- 25 stopni C, a w nocy kilka stopni mniej.

Podlewanie

Storczyki nie lubią mokrego podłoża. Reagują gniciem korzeni. Bardzo ważne jest przesuszenie podłoża przed następnym podlewaniem. Można to prosto stwierdzić, bo zwykle storczyk rośnie w przezroczystej doniczce. Korzenie powinny być srebrzyste lub suche białe, a nie zielone. Inny sposób to ocena wagi doniczki. Staje się ona lekka i ma tendencję do przewracania się. Lepiej jest roślinę przesuszyć niż niepotrzebnie podlać.

Nie da się precyzyjnie określić częstotliwości podlewania, może to być co 2-3 dni albo co 3 tygodnie, to zależy od warunków panujących w pomieszczeniu.
Storczyki powinny być podlewane rano, obficie, aby podłoże nasiąkło wodą. Nie wolno pozostawić wody w podstawce. Inna formą jest zanurzenie doniczki na kilkanaście minut w pojemniku z wodą.
Woda dla orchidei powinna być miękka o temperaturze pokojowej lub nawet wyższej. Zalecana jest destylowana (wówczas nie wolno zapominać o nawożeniu), deszczowa lub pośniegowa. Kranowa powinna być przegotowana i odstana.

Storczyki nie lubią wilgoci w podłożu, ale w powietrzu tak. Na jej brak reagują marszczeniem się nowych liści. W mieszkaniu wilgotność można zwiększyć. Ustawiamy doniczki na odwróconych podstawkach, umieszczonych w większym naczyniu, które wypełniamy keramzytem i wodą. Podstawka nie może być zanurzona w wodzie. Wilgotność podnosi także ustawienie obok storczyków większej ilości roślin, na przykład paproci. Spryskiwanie orchidei nie jest korzystne. Może być przyczyną chorób.
W okresie kwitnienia nawozimy roślinę specjalnym nawozem do storczyków, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Po przekwitnięciu odcinamy część łodygi, na której był kwiat, tak aby pozostała część miała co najmniej 3 oczka. Dzięki temu zabiegowi storczyk powinien wypuścić nowe pędy kwiatowe i ponownie zakwitnąć.
Jesienią po przekwitnięciu, ograniczamy podlewanie i przenosimy roślinę w miejsce o niższej temperaturze. Po paru miesiącach spoczynku, wiosną, przenosimy ponownie do jasnego pomieszczenia, wznawiamy normalne podlewanie i nawożenie. Okres spoczynku kończy się, kiedy zaczyna się wzrost korzeni, w doniczce widać żywe, szybko rosnące i intensywnie zielone końcówki.

Podłoże

Storczyki uprawimy najczęściej w podłożu, które jest mieszanką kory i różnych włóknistych podłoży. Powinno być jak najbardziej przepuszczalne. Najczęstszymi składnikami podłoża są łupiny orzecha kokosowego (chipsy kokosowe), kora sosnowa różnej granulacji, keramzyt i węgiel drzewny. Można dodać także mech torfowiec, włókna kokosowe, łupiny cedrowe, perlit, styropian, liście bukowe, kawałki korka.
Roślinę przesadzamy, gdy przestaje się mieścić w doniczce, lubi mały pojemnik wręcz za ciasny oraz gdy podłoże zrobi się zbite lub zasolone.

Na balkonie

Dla wielu storczyków korzystne jest wyniesienie latem na balkon lub taras, ale nie na bezpośrednie słońce. Jesienią trzeba odpowiednio wcześnie zabrać je do domu, aby nie zostały uszkodzone przez przymrozki. Przed wniesieniem do mieszkania oglądamy roślinę, czy nie ma szkodników. Pobyt na świeżym powietrzu wzmacnia storczyki i wpływa na poprawę kwitnienia.

Czytaj więcej o:
  • orchidea
  • storczyk
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Z wizytą w domu u Rosińskich

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.