Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Wsparcia pomaga chorym na Alzheimera i Parkinsona

/wit/
Spotkanie już w poniedziałek.

W poniedziałek 7 lutegoo godzinie 16 w biurze Stowarzyszenia Pomocne Dłonie w Radomiu przy ulicy Niedziałkowskiego 2 (w podwórku restauracji Teatralna) odbędzie się kolejne spotkanie Grupy Wsparcia dla opiekunów osób chorych na Alzheimera a także Parkinsona i inne choroby otępienne. W spotkaniu udział weźmie neurolog i psycholog.

Choroba Alzheimera, to schorzenie zwyrodnieniowe mózgu charakteryzujące się postępującą utratą pamięci i nieodwracalną degradacją psychiczną .

Na Alzheimera, zapada około 5 do 10 procent osób w wieku powyżej 65 roku życia. Ponadto przyjmuje się, że około 2 procent populacji zachoruje na Alzheimera, czyli w Radomiu choroba mogłaby dotknąć około 4.5 tysiąca osób, głównie w wieku podeszłym.

Chory na Alzheimera w końcowym etapie nie jest świadomy swego stanu i staje się kolejnym dzieckiem dla opiekunów. Czyli konsekwencje tej choroby, to problemy dotykające rodziny, opiekunów chorych.

Wraz ze zwiększającą się w krajach uprzemysłowionych długością życia choroba Alzheimera staje się coraz większym problemem medycznym, społecznym i ekonomicznym.

Wyróżnia się dwie zasadnicze jej postacie: rodzinną z wczesnym pojawieniem się objawów choroby (nawet około 40 roku życia) i powszechnie występującą niedziedziczną (sporadyczną), której objawy występują z reguły po 65 roku życia.

Postać o wyraźnej historii rodzinnej stanowi mniej niż 5 procent wszystkich przypadków Alzheimera.
Choroba zarówno w postaci rodzinnej jak i sporadycznej, posiada składnik dziedziczny, który może prowadzić w bezpośredni sposób do powstania Alzheimera, tak jak to ma miejsce w postaci rodzinnej powodowanej mutacjami konkretnych genów. Składnik dziedziczny może też być jednym z wielu czynników rozwoju choroby w przypadku postaci sporadycznej.

Ponad 90 procent wszystkich przypadków Alzheimera, to jednak przypadki sporadyczne. Przyjmuje się, że posiadanie wśród krewnych pierwszego stopnia jednego chorego, zwiększa ryzyko zachorowania około 4 razy, posiadanie dwóch lub więcej chorych krewnych pierwszego stopnia podwyższa ryzyko zachorowania 40 razy.

Oprócz dziedzicznych czynników ryzyka istnieją również czynniki ryzyka środowiskowego, do których zaliczamy urazy głowy, wysokie poziomy cholesterolu oraz homocysteiny we krwi, nieprawidłowe ciśnienie krwi, stres, brak umysłowej gimnastyki oraz niski status społeczno-ekonomiczny.

Najważniejszym czynnikiem ryzyka jest jednak wiek i związane z nim nieodłącznie "zużycie komórek organizmu".

Spotkania odbywają się cyklicznie w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, zapraszamy wszystkich chętnych. Zarząd Stowarzyszenia Pomocne Dłoni.Telefon: 600168664.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie