Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces za sukcesem kolędników z Ponidzia

Michał IMOSA
Zespół Kasztelanie z Kij zajął pierwsze miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Kielcach.
Zespół Kasztelanie z Kij zajął pierwsze miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Kielcach. Irena Imosa
Kolędnicy z Ponidzia mieli bardzo udany sezon. Nagród i wyróżnień zdobyli na różnego rodzaju przeglądach bez liku.

Ponidzie jest szczególnym regionem, jeśli chodzi o tradycje kolędnicze. Spontanicznie w okresie bożonarodzeniowym powstaje tu wiele grup prezentujących historie narodzenia i śmierci Chrystusa.
Dzień 2 lutego, obchodzony w Kościele katolickim jako dzień ofiarowania Pańskiego, jest także dniem Matki Boskiej Gromnicznej. W polskiej tradycji ludowej wraz ze święceniem gromnic kończy się śpiew kolęd, rozbierane są choinki i szopki. Kończy się także czas prezentacji widowisk kolędniczych i wędrówek kolędników po wsiach i miasteczkach.

KASZTELANIE NAGRODZENI

Tegoroczny nazwijmy go sezon kolędniczy potwierdził wysoki poziom artystyczny prezentacji kolędniczych z naszego regionu. Podczas tegorocznego Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych, zorganizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, pierwsze miejsce zdobył zespół Kasztelanie z Kij. W przeglądzie uczestniczyły zarówno formacje odwołujące się do tradycji kolędowych z regionu - chodzenia z turoniem, gwiazdą, szopką, czy herody, jak i stylizowane grupy kolędnicze, których prezentacje wykraczają poza ramy konwencji. Przedstawienie nie mogło być dłuższe niż 20 minut. Rekwizyty, stroje oraz instrumenty towarzyszące śpiewom powinny być zgodne z miejscowymi tradycjami. I tak było w przypadku występu Kasztelan. Zespół stworzony przez strażaków kijskiej Ochotniczej Straży Pożarnej znany jest już telewidzom w całym kraju.

HERODY STRAŻACKIE Z DZIAŁOSZYC

Znakomity okazał się również pomysł burmistrza Działoszyc Zdzisława Leksa - reaktywowania Strażackich Herodów z Działoszyc. Zespół także złożony z druhów okolicznych jednostek po raz kolejny w tym roku odniósł znaczące sukcesy. Zajął drugie miejsce w kieleckim przeglądzie, a dwa tygodnie temu, podczas XLI Miechowskiego i XIII Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych w Miechowie w bardzo silnej konkurencji zajął wysokie, trzecie miejsce. Grupa aktorska, której tradycja sięga 1955 roku, prezentuje widowisko o niepowtarzalnym klimacie i charakterze oraz sposobie prezentacji, które jest zasługą druhów-nestorów Ochotniczej Straży Pożarnej.

MALI AKTORZY Z PIEROCIC

Nie tylko w Kielcach nagrodą specjalną doceniono występy Integracyjnej Grupy Artystycznej z Pierocic w gminie Działoszyce. Grupę złożoną z dzieci i młodzieży z Pierocic wsparły Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna. Tak powstało widowisko "Żłóbek Pierocicki" w reżyserii Lucyny i Krzysztofa Pyłów, oparte na tekstach Lucjana Rydla i własnych. "Żłóbek" to spektakl zawierający głębokie treści patriotyczne, nawiązujące do tradycji i historii Polski. Do nagrody rzeczowej od Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych doszło zakwalifikowanie się do udziału w XXXVI Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie