Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmłodszy radny Nowej Dęby chce wprowadzenia inicjatywy uchwałodawczej

Kat
W sesjach Rady Miasta i Gminy Nowa Dęba uczestniczy bardzo wielu mieszkańców, którzy sygnalizują radnym i burmistrzowi swoje problemy.
W sesjach Rady Miasta i Gminy Nowa Dęba uczestniczy bardzo wielu mieszkańców, którzy sygnalizują radnym i burmistrzowi swoje problemy. K. Tajs
Najmłodszy radny Nowej Dęby, 24-letni Marek Ostapko postanowił zaktywizować lokalną społeczność i wystąpił do burmistrza z autorskim projektem uchwały wprowadzającej inicjatywę uchwałodawczą dla grupy 60 mieszkańców gminy. - Skoro radni, burmistrz i komisje mają taka taką możliwość, to dlaczego grupa mieszkańców nie może zgłosić własnego wniosku - pyta radny Ostapko.

Autorski projekt uchwały przygotowany przez radnego Ostapkę to kolejna nowość w nowodębskim samorządzie. To także nowość w naszym regionie.

MIESZKAŃCY BEZ GŁOSU

Dziś inicjatywę uchwałodawczą w Nowej Dębie posiadają radni, burmistrz oraz poszczególne komisje. Tymczasem jak tłumaczy radny Ostapko coraz więcej samorządów wprowadza możliwość inicjatywy uchwałodawczej dla mieszkańców. Zabieg ten ma na celu aktywizację społeczną i kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, zaangażowanego w sprawy swojej wspólnoty. - Trzeba dodać, że mimo formalnego braku stosownych regulacji prawnych zdarzało się, że uchwały były podejmowane z inicjatywy mieszkańców - przypomina radny Ostapko. - Dlatego w celu promocji paradygmatu obywatelskiego zaangażowania i idei społeczeństwa obywatelskiego, a także w celu dalszej rozbudowy i umacniania demokracji lokalnej przyjęcie uchwały należy uznać za stosowne.

KILKA WARUNKÓW

W przypadku podjęcia inicjatywy uchwałodawczej przez grupę 60 mieszkańców muszą oni dopełnić kilku formalności. W treści wniosku muszą być wskazane osoby upoważnione do kontaktów w imieniu inicjatorów projektu uchwały, a do wniosku musi być dołączona lista, co najmniej 60 osób popierających inicjatywę. Lista musi zawierać następujące dane: imię, nazwisko, adres, nr PESEL, numer i serie dowodu osobistego oraz własnoręczny podpis.

Po złożeniu wniosek mieszkańców kierowany będzie do przewodniczącego Rady Miejskiej Nowa Dęba, który w czasie nie dłuższym niż 14 dni od daty złożenia projektu, skieruje go do akceptacji radcy prawnego, by ten stwierdził zgodność inicjatywy z obowiązującym prawem i kompetencjami samorządu gminnego. Projekt, który nie spełni warunków formalno-prawnych nie będzie kierowany przez przewodniczącego rady do zaopiniowania przez komisje. I tutaj radny Ostapko, także planuje przyjść z pomocą mieszkańcom. - Zawnioskuję o wniesienie autopoprawki do Statutu Gminy, by projekty uchwał wnoszonych w ramach projektów społecznych, by redagowane i przygotowywane pod kątem zgodności merytorycznej z wymogami przez naszych urzędników - dodaje Marek Ostapko. - Mieszkańcy nie muszą znać zasad pisania wniosków, tak by spełniał on wymogi formalno-prawne. Z pomocą mogą przyjść urzędnicy.

By inicjatywa radnego weszła w życie, burmistrz w formie pisemnej musi wyrazić swoje stanowisko w stosunku do przedstawionej przez niego uchwały. Jeśli do siódmego lutego radny Ostapko nie otrzyma opinii burmistrza z jego wnioskami, projekt trafi na sesję, którą zaplanowano na 14 lutego.

PRZYPOMINAMY

W grudniu Marek Ostapko, Tomasz Licak i Janina Lubera powołali do życia pierwszy w historii nowodębskiego samorządu Klub Radnych RATUSZ. Teraz ta sama grupa chce wprowadzić nowe standardy pracy samorządowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie