Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możliwość wyjazdu stała się wizytówką ostrowieckiego Zespołu Szkół numer 3

Anna ŚLEDZIŃSKA
Uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami z kolegami.
Uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami z kolegami. Anna Śledzińska
Zespół Szkół numer 3 podsumował ubiegłoroczne praktyki zagraniczne swoich uczniów. Tym razem wzięło w nich udział aż stu trzecioklasistów.

Od pięciu lat Zespół Szkół numer 3 w Ostrowcu jest prawdziwym liderem w kraju pod względem realizacji projektów w ramach unijnego programu "Leonardo da Vinci". Uczniowie trzecich klas wyjeżdżają na kilkutygodniowe praktyki za granicę, gdzie w dużych firmach uczą się swoich przyszłych zawodów. Wartość tych wyjazdów przekracza już 400 tysięcy euro. Ubiegłoroczną edycję podsumowano tuż przed feriami.

NAUKA I ZABAWA

Swoje wrażenia z pobytu na zagranicznych praktykach przedstawili uczestnicy pięciu grup, które w maju wyjechały do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii.
- Dla naszych uczniów to ogromna szansa na zdobycie doświadczenia w poważnych firmach na zachodzie Europy - mówi Czesław Golis, dyrektor Zespołu Szkół numer 3. - Każdy uczestnik otrzymuje potem specjalny certyfikat zaświadczający odbycie praktyki. To pomaga w zdobyciu zatrudnienia. Dla nas jest to natomiast dodatkowa forma promocji szkoły.

W szkole wyjazd na praktyki jest traktowany jako wyróżnienie dla najlepszych.
- Trzecioklasiści uczcie się, bo warto dostać się na te praktyki - zapewniali podczas uroczystego podsumowania obecni czwartoklasiści z technikum w Zespole Szkół numer 3.

WYJAZD W NAGRODĘ

W maju ubiegłego roku do niemieckiego Zwickau, na cztery tygodnie pojechało 20 uczniów z klas III technikum o profilach: elektronika, informatyka, mechatronika, teleinformatyka oraz trzech nauczycieli Aneta Sadrak, Monika Lipska-Kłos i Witold Staszewski. Kolejna grupa z klas o profilach elektronika, informatyka, teleinformatyka, pod opieką Alicji Żuchowskiej i Jolanty Świąder, wyjechała na czterotygodniową praktykę zawodową do Montijo koło Lizbony. Ich koledzy z klas o profilach elektronika, informatyka, mechatronika, teleinformatyka oraz dwie opiekunki, Mariola Leśniewska i Katarzyna Cedro, przebywali w Maladze w Hiszpanii. Był to już piąty staż zawodowy uczniów Zespołu Szkół numer 3 w tym mieście. Kolejnym hiszpańskim miastem, do którego zawitali ostrowczanie było Martos niedaleko Kordoby. Przebywali tam stażyści o specjalnościach: elektronika, informatyka i teleinformatyka. Projekt koordynowała Alicja Żuchowska, a uczniami opiekowały się Dorota Moskal i Julita Pastuszko. Po raz drugi odbyła się praktyka zawodowa o specjalności logistyka w hiszpańskiej Walencji. Projekt koordynowała Alicja Żuchowska, a uczniowie przebywali tam pod opieką Agnieszki Kaptur i Witolda Rogowskiego.

CORAZ WIĘCEJ CHĘTNYCH

W tym roku szkoły ponadgimnazjalne w powiecie ostrowieckim aplikują o prawie 7 milionów złotych na realizację projektów unijnych, w tym także zagraniczne praktyki zawodowe.
- Udział w projektach unijnych to niewątpliwie uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej naszych szkół - mówi Maciej Kuszewski, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego. - To też możliwość uczestnictwa w zagranicznych stażach i praktykach. Cieszy nas, że w tym roku u fundusze starają się placówki, które do tej pory tego nie robiły.
Do dwóch szkół, które mają już doświadczenie w wysyłaniu na zagraniczne staże swoich uczniów - Zespołów Szkół numer 1 i 3 - chce dołączyć Zespół Szkół numer 4.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie