Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowa gmina...ale nie w Świętokrzyskiem

Iza BEDNARZ
Doktor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii: - Słabe zainteresowanie badaniami to bardzo niepokojące zjawisko. W najbliższym czasie będę prosił pana marszałka o spotkanie z samorządowcami i zachęcenie ich do tego programu. Przecież bez badań profilaktycznych nie wygramy walki z nowotworami.
Doktor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii: - Słabe zainteresowanie badaniami to bardzo niepokojące zjawisko. W najbliższym czasie będę prosił pana marszałka o spotkanie z samorządowcami i zachęcenie ich do tego programu. Przecież bez badań profilaktycznych nie wygramy walki z nowotworami.
Mieszkańcy naszego województwa rzadko sami zgłaszają się na badania przeciwnowotworowe. A gminy nie są zainteresowane, żeby to zmienić, choć nic to nie kosztuje.

Dla kogo badania

Dla kogo badania

Cytologia - kobiety w wieku 25-59 lat (co 3 lata)
Mammografia - kobiety w wieku 50-69 lat (co 2 lata)
Kolonoskopia - wszyscy w wieku 50-65 lat (co 10 lat)
Wszystkie badania można wykonać w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, mammografię - dodatkowo w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach oraz NZOZ DiaMed w Kielcach, kolonoskopię - dodatkowo w NZOZ Endomed w Kielcach. Pełna lista ośrodków znajduje się na stronie www.konkurszdrowagmina.pl.

Włodarze świętokrzyskich gmin nie martwią się o zdrowie swoich mieszkańców? Do ogólnopolskiego konkursu "Zdrowa gmina", mającego na celu zwiększenie liczby osób zgłaszających się na profilaktyczne badania przeciwnowotworowe, przystąpiły tylko trzy (!) gminy w naszym regionie.

Organizatorem programu "Zdrowa gmina" jest Polska Unia Onkologii, we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Cel konkursu jest jasny: sprawić, by jak najwięcej Polaków zgłaszało się na bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów piersi i dróg rodnych u kobiet oraz raka jelita grubego u mężczyzn i kobiet. Do udziału w nim zostały zaproszone gminy z sześciu województw: mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i opolskiego.

W Polsce co roku 14.000 kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi, z czego ponad 1/3 umiera. Na raka szyjki macicy rocznie zapada 3500 kobiet i co druga przegrywa z nowotworem. W każdym roku na raka jelita grubego zachorowuje ponad 13.000 osób, a ponad 9000 z nich umiera.

100.000 ZŁOTYCH NAGRODY

- Zasady uczestnictwa są proste, wystarczy, że władze gminy wyślą zgłoszenie mailowe pod adres [email protected] i zachęcą mieszkańców do pójścia na badania profilaktyczne w czasie od pierwszego marca do 31 sierpnia, a my sprawdzimy o ile procent więcej osób z tej gminy wykonało sobie profilaktycznie mammografię, cytologię i kolonoskopię. Te badania są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych i można je wykonywać w regionalnych ośrodkach diagnostycznych - wyjaśnia Kinga Łobzowska-Błachnio z Hill and Knowlton Poland, agencji obsługującej ten konkurs.

Do drugiego etapu konkursu przejdą te gminy, w których zostanie stwierdzony największy wzrost procentowy liczby osób zgłaszających się na mammografię, cytologię i kolonoskopię oraz przygotują najciekawszy projekt zachęcania swoich mieszkańców do profilaktyki nowotworowej i wzięcia udziału w badaniach przesiewowych umożliwiających wczesne wykrycie nowotworów.

Zwycięska gmina otrzyma w nagrodę 100.000 złotych, laureat drugiego miejsca - 50.000 złotych, trzeciego - 25.000 złotych. Wygrane pieniądze musi wydać na wprowadzenie w życie swojej kampanii profilaktyki nowotworowej dla mieszkańców.

ZAINTERESUJCIE ŚWIĘTOKRZYSKIE GMINY

Zgłoszenia do konkursu "Zdrowa gmina" można nadsyłać do 28 lutego. Jak sprawdziliśmy wczoraj, chęć udziału zadeklarowały tylko trzy gminy z województwa świętokrzyskiego: powiat starachowicki, miasto i gmina Ostrowiec Świętokrzyski oraz gmina Obrazów w powiecie sandomierskim. Z województwa mazowieckiego napłynęło już ponad dwadzieścia zgłoszeń. - Proszę, zainteresujcie państwo gospodarzy gmin z terenu województwa świętokrzyskiego, przecież z tych badań korzystają pacjenci, gmina nie dokłada do nich ani grosza, a korzyści w postaci poprawy stanu zdrowotnego mieszkańców są ogromne - apeluje Kinga Łobzowska-Błachnio. - W poprzedniej edycji konkursu wygrywały głównie małe gminy, które prowadziły działania bezpośrednie: na badania zapraszali wójtowie, sołtysi, księża, niektórzy wójtowie nawet dowozili mieszkańców do ośrodków diagnostycznych.

O tym, że warto, żeby świętokrzyscy samorządowcy zatroszczyli się o zdrowie mieszkańców swoich gmin, przekonują statystyki. Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego NFZ, województwo świętokrzyskie znajduje się wśród regionów, gdzie zgłaszalność na badania mammograficzne jest najniższa w kraju - 33,4 procent uprawnionych kobiet (38,5 - średnia krajowa, w wielu województwach powyżej 40 procent). - W przypadku badań cytologicznych jesteśmy nieco powyżej średniej krajowej - 26,6 procent zgłaszalności, przy 24,4 średniej krajowej - dodaje.

MNIE SIĘ TO OPŁACA

Zadzwoniliśmy w poniedziałek do kilku wójtów i burmistrzów w Świętokrzyskiem z pytaniem, czy zgłoszą się do programu "Zdrowa gmina". Większość zareagowała pytaniem: a co to takiego?
- Wysłałem zgłoszenie od razu, kiedy tylko dostałem w mailu informację o tym programie - mówi Krzysztof Tworek, wójt gminy Obrazów, 32 lata, najmłodszy wójt w Świętokrzyskiem. - Jestem wójtem dopiero pierwszą kadencję, uczę się tej samorządowości i pewnie dlatego czytam wszystko, co przychodzi w poczcie do Urzędu Gminy. Program bardzo mi się spodobał, bo przecież służy ludziom, być może kogoś te badania uratują.

Ma już pomysł, jak przekonać mieszkańców, żeby się badali. Będzie prosił o pomoc sołtysów, księży i koła gospodyń wiejskich. - Na zebrania wiejskie przychodzi bardzo dużo kobiet, chcą działać, są konsekwentne, wiem, że jak im się coś powierzy, na pewno przypilnują - mówi. Wierzy, że taka akcja może coś zmienić w podejściu ludzi do swojego zdrowia. - Tylko trzeba ludziom pomóc, jakoś ich zmobilizować, bo na co dzień nie mają czasu - uważa wójt z Obrazowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie