Jesteś tu: Strona główna Dom Artykuł

Jak uprawiać rodzynki brazylijskie?

Dodano: 22 lutego 2011, 11:18 Autor:

Można je uprawiać w ogrodzie albo na balkonie. Są doskonałym źródłem witamin i związków mineralnych.
Wartościowe dla zdrowia owoce miechunki umieszczone są jakby w torebce z pergaminu.

Wartościowe dla zdrowia owoce miechunki umieszczone są jakby w torebce z pergaminu.

Miechunka jadalna, physalis peruviana, rodzynek brazylijski to nazwa jednej rośliny. Pochodzi z tej samej rodziny, co pomidor i ziemniak.

Jest to bylina z rodziny psiankowatych, pochodzi z Andów, ale uprawiana jest na całym świecie. W naszym klimacie jest rośliną jednoroczną, ale w cieplejszych krajach wieloletnią. Uprawia się ją wszędzie tam, gdzie pomidory i ma podobne wymagania, nawet zapada na te same choroby.
W naszym klimacie miechunki uprawia się raczej z rozsady. Nasiona wysiewa się na początku wiosny, pod koniec marca do doniczek, które trzyma się w ogrzewanym pomieszczeniu. Ziemię należy zmieszać z piaskiem, żwirem, perlitem czy keramzytem, to poprawi jej przepuszczalność. Roślinom trzeba zapewnić dużo światła i dość wysoką temperaturę 20-25 stopni. Gdy siewki podrosną, spryskuje się je codziennie. Pojemniki można przykryć folią, przezroczystym plastikowym kubkiem, szklanką, aby zapewnić wysoka wilgotność.

Miechunka jest bardziej wrażliwa na chłody niż pomidor. Gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków, w drugiej połowie maja albo już w czerwcu roślinki wysadza się do gruntu.

Nie są wymagające

Rodzynki brazylijskie lubią miejsce słoneczne i zaciszne. Nie są wymagające, co do gleby, rosną nawet na ubogim podłożu, choć lepiej owocują w żyznej glebie. Zanim sadzonki przeniesiemy do gruntu, grządkę należy nawieźć wieloskładnikowym nawozem w dawce 200 gramów na 10 metrów kwadratowych.

Rośliny dorastają do dwóch metrów wysokości i są rozłożyste, więc wymagają dużo miejsca do życia. Sadzi się je w rozstawie 1x0,5 m. Trzeba je przywiązać do palików, aby się nie złamały. Miechunkę można też uprawiać także w doniczce na tarasie czy balkonie.

Owoc w torebce

Rodzynki zaczynają dojrzewać koło połowy lipca i owocują aż do przymrozków. W czasie dojrzewania owoców rośliny potrzebują dużo wody.

Owoce, jak i nasiona, są jadalne. Przypominają małe pomidory, o średnicy około1-2 centymetrów, w kolorze pomarańczowym albo żółtym. Są umieszczone jakby w torebce z pergaminu. Owoc trzeba z niej wydobyć.

Dojrzałe owoce są słodkie albo słodko-kwaśne z posmakiem ananasowym truskawkowym czy limonkowym. Nie zrywamy ich krzaka, czekamy aż spadną. Zbiera się je spod rośliny i mogą tam leżeć kilka dni, pergaminowa torebka chroni je przed gniciem. Jedna miechunka w dobrych warunkach może wydać do 300 owoców.

Bogate w witaminy

Owoce są bogate w cenne składniki, witaminę C, beta-karoten, witaminy z grupy B, cukry i fosfor. Po usunięciu papierowego kielicha jada się na surowo razem z drobnymi nasionami. Do spożycia nadają się tylko dojrzałe jagody. Dodaje się je do sałatek i lodów. Można z nich gotować kompot, przerobić na marmolady, galaretki, czy sok. Duszone z dodatkiem cukru lub miodu są podawane jako deser.
Nadają się do suszenia w piekarniku w temperaturze 40 stopni albo na słońcu. Wcześniej trzeba je umyć, bo zawierają gorzkawy nalot. W smaku przypominają rodzynki z winogron. Są mniej słodkie, ale można temu zaradzić. Zalewa się je wrzącym syropem (szklanka cukru na szklankę wody) na 3-4 dni i podgrzewa przez kilka minut, nie dopuszczając do gotowania.

Nasiona miechunki można kupić w sklepach ogrodniczych, a owoce pochodzące z ciepłych krajów są dostępne w supermarketach prawie przez cały rok.

Czytaj więcej o:
  • rodzynka brazylijska
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.