Serwis jest częścią Echo Dnia
Jesteś tu: Strona główna KULTURA KULTURA - INNE WYDARZENIA Artykuł

Tancerze z Kielc wystąpią w Paryżu!

Dodano: 22 lutego 2011, 19:29 Autor:

Tancerze z Kielc znakomicie zaprezentowali się w Krakowie, teraz czeka ich występ w Paryżu, w Eurodisneylandzie!
Zespół Impuls I w strojach z choreografii "Dzika Róża”.

Zespół Impuls I w strojach z choreografii „Dzika Róża”. (fot. archiwum prywatne)

- Nie spodziewaliśmy się, że przy pierwszym starcie odniesiemy takie zwycięstwo. Teraz nie zamierzamy z niego rezygnować! – mówi choreograf Małgorzata Ziółkowska. W miniony weekend tancerze z zespołu Impuls I, działającego przy Kieleckim Teatrze Tańca wytańczyli sukces w Krakowie.
W weekend Kraków stał się polską stolicą tańca. Odbywały się tu dwudniowe krajowe eliminacje do Międzynarodowego Konkursu Tanecznego dla Dzieci i Młodzieży Dance World Cup 2011.

UDANY DEBIUT

- To prestiżowy i rygorystyczny konkurs – mówi Małgorzata Ziółkowska, choreograf zespołu Impuls I. – Występ ocenia jury, w którym zasiadają specjaliści od tańca jazzowego i baletowego. W tym roku znalazły się w nim między innymi: Barbara Sier-Janik, postać bardzo dobrze znana w świcie tańca, a także Elżbieta Szlufik-Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca.

Eliminacje do Międzynarodowego Konkursu Tanecznego dla Dzieci i Młodzieży Dance World Cup odbywają się w 21 krajach całego świata. Polska jest jednym z nich. Kolejnym etapem jest finał, który w tym roku odbędzie się na przełomie czerwca i lipca w Eurodisneylandzie w Paryżu. Szansę na występ w stolicy Paryża otrzymali także kielczanie.

- Po raz pierwszy wzięliśmy udział w tym konkursie. Chcieliśmy spróbować, zobaczyć jak on wygląda pod względem merytorycznym i artystycznym. Nie spodziewaliśmy się, że od razu uda nam się zakwalifikować do Paryża! – cieszy się Małgorzata Ziółkowska. – Nasze zaskoczenie było tym większe, że najczęściej najwyżej oceniane były występy baletowe, a nam się udało z modern jazzem.

DZIKA RÓŻA I BŁĘKITNY ANIOŁ

Kielczanie zaprezentowali trzy choreografie stworzone przez Małgorzatę Ziółkowską. Zespół Impuls I, działający przy Kieleckim Teatrze Tańca wykonał choreografie: „Dzika róża” i „Kostka Rubika”, a solistka Małgorzata Kowalska z tej grupy zatańczyła „Błękitnego anioła”.

- Do Paryża przechodziły konkretne choreografie, nie zespoły - wyjaśnia Małgorzata Ziółkowska. – W naszym przypadku zakwalifikowały się trzy, ale my dalej wystąpimy już tylko z dwiema: „Dziką różą” i „Błękitnym aniołem”.

„Dziką różę” tańczy dwudziestoosobowy zespół. – Impuls I to grupa o zaawansowanym poziomie, składająca się z osób w przedziale wiekowym od 15 do 18 roku życia. Choreografia, którą wykonali powstała właśnie na ten konkurs. Jest to impresja modernowa, w której wykorzystałam elementy tańca jazzowego i tańca modern. Inspirowało mnie głownie tango i tańce hiszpańskie, których elementy się pojawiają. Sam układ nie ma jakiejś fabuły konkretnej, ponieważ reguły tańca modern mówią, że nie powinna być przeprowadzona historia. Opierałyśmy się na czystej formie: na ruchu, na technice tanecznej. Myślę, że to właśnie zaprocentowało. Nasze dzieci są przygotowywane pod względem baletowym i jazzowym. Bardzo silnie szkolimy dzieci w tym kierunku i właśnie ten aspekt techniczny został wysoko oceniony.

NIE ZREZYGNUJEMY Z TEJ SZANSY!

Podobnie było w przypadku „Błękitnego anioła”, w którego wcieliła się czternastoletnia Małgosia Kowalska. – Ta choreografia została napisana właśnie dla niej – podkreśla Małgorzata Ziółkowska. - To tancerka o niezwykłych umiejętnościach baletowych i jazzowych. Układ został stworzony w lyrical jazz z elementami tańca klasycznego i baletu jazzowego.

Przygotowania do występu w Krakowie zaczęły się już w listopadzie. Tancerze ćwiczyli pod okiem Małgorzaty Ziółkowskiej oraz Eweliny Kubot – specjalistki z zakresu techniki tanecznej. Wysiłek się opłacił. Na 100 możliwych punktów, kielczanie wytańczyli 90! Teraz czeka ich kolejny etap: w Paryżu.

- To dla nas duża radość, ale wyjazd do Francji wiąże się z ogromnymi kosztami. Już sam przejazd to wydatek rzędu 12 tysięcy złotych, a do tego dochodzi zakwaterowanie. Mam nadzieję, że uda się nam pozyskać sponsorów – mówi Małgorzata Ziółkowska. – Mamy jednak jeszcze trochę czasu, więc będziemy gromadzić fundusze. Nie zamierzamy zrezygnować z szansy, którą wytańczyliśmy. Młodzież jest pełna zapału, ja mam wiele pomysłów, jesteśmy gotowi do pracy!

Czytaj więcej o:
  • Impuls
  • kielce
  • Paryż
  • tancerze
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Brak ankiety.
Galerie
  • Dni Starachowic
  • Świętokrzyska Gala Kabaretowa
  • Wystawa ceramicznych rzeźb w Pińczowie
  • XII Międzynarodowy Plener Malarski - Pocztówki Chęcińskie 2015
  • Piknik Obywatelski w Skarżysku
  • Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi

Informacje z Twojego powiatu

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.