Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozstrzygnięcie konkursu na projekt laboratorium nauki w Podzamczu Chęcińskim

Lidia CICHOCKA
Tak będzie wyglądało Laboratorium Nauki z zewnątrz.
Tak będzie wyglądało Laboratorium Nauki z zewnątrz. Tomasz Furman
Wtopiony w ziemię i zieleń, ekologiczny i z przeszklonymi ścianami - taki projekt zwyciężył w konkursie architektonicznym na siedzibę Laboratorium Nauki w Podzamczu Chęcińskim.

Trzynaście biur i pracowni projektowych wzięło udział w konkursie na siedzibę Laboratorium Nauki, ale tylko jedna praca spełniała wszystkie kryteria i zachwyciła komisję konkursową. Przewodniczący komisji Stanisław Deńko długo wyliczał jej zalety, autorem jest krakowska firma EM4. Pracownia Architektury Brataniec.

Zaproponowała ona budynek zagłębiony w ziemię, którego dach stanowi murawa. Dach jest jednocześnie tarasem widokowym, z którego można podziwiać okolicę z dworem starosty i ruinami zamku na wzgórzu. Równie piękny widok jest z wewnątrz - przeszklone ściany wychodzą na dwór. - Architekci zaproponowali, a nam to bardzo odpowiada, że aula, wykorzystując zagłębienie terenu, jest zupełnie w ziemi, a duża sala ekspozycyjna z potężną antresolą ma wyjście na poziomie trawnika - mówi Marcin Perz, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim, którego laboratorium jest składnikiem.

Perz ma co prawda pewne uwagi do zwycięskiego projektu, ale są one drobne. - Zależy mi, by taras widokowy był bardziej użytkowy, a budynek bardziej ludzki, może wystarczy zastosowanie innego materiału - zastanawia się. Jest przekonany, że takie drobiazgi uda się dopracować, bo cała koncepcja go zachwyciła. Łącznie z nietypowymi elewacjami, które żyją. Południowa dzięki specjalnym szybom zamienia słoneczną energię na prąd lub ciepło, północna jest wiatrowa - można na niej zainstalować małe turbinki, wschodnia poświęcona jest geologii i ma na niej zostać pokazany przekrój geologiczny skał w pobliżu Chęcin.

- To ważne, że budynek, który ma być laboratorium nauki, wykorzystuje osiągnięcia naukowe, pokazuje praktyczne zastosowanie osiągnięć naukowych - mówi.
Radości z wygrania konkursu nie kryje Marcin Brataniec. - Pierwszy raz w Podzamczu byłem po ogłoszeniu konkursu i zadziwiłem się, że tuż obok drogi, którą tyle razy przejeżdżałem, znajduje się tak piękne miejsce: z dworem, parkiem, aleją lipową i bramą triumfalną. Od razu wiedzieliśmy, że nasz budynek musi wtopić się w całość, nie dominować nad zabytkami, ale wydobywać ich piękno. Widziane z wnętrza są zachwycające.

Główną nagrodą w konkursie, oprócz 10 tys. zł, jest wykonanie projektu. Dokumentacja powinna być gotowa za kilka miesięcy i jeśli wszystko dobrze pójdzie, w tym roku będą mogły rozpocząć się prace.
Laboratorium - podobnie jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - ma służyć edukacji, przybliżać w przystępnej formie, często poprzez zabawę, naukową wiedzę. RCNT ma ściśle współpracować z warszawskim "Kopernikiem". Okazuje się, że krakowscy architekci startowali także w konkursie na projekt tego centrum. - Zdobyliśmy tam wyróżnienie - mówi Brataniec. Na ziemi świętokrzyskiej krakowskie biuro realizuje projekt rewitalizacji Starachowic.

Wzniesienie Laboratorium Nauki kosztować będzie ok. 13 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa. Laboratorium ma w przyszłości być jedną z największych atrakcji turystycznych kielecczyzny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie