Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O boginiach dwudziestolecia na Głośnym Czytaniu Nocą

Andrzej Nowak
Organizatorka Głośnego czytania Nocą w Nowej Słupi, właścicielka miejscowej księgarni Wioleta Purska: Przedstawiłyśmy piękne i uzdolnione kobiety Dwudziestolecia. Polska cieszyła się odzyskaną wolnością. Bawiły się elity polityczne i artystyczne.
Organizatorka Głośnego czytania Nocą w Nowej Słupi, właścicielka miejscowej księgarni Wioleta Purska: Przedstawiłyśmy piękne i uzdolnione kobiety Dwudziestolecia. Polska cieszyła się odzyskaną wolnością. Bawiły się elity polityczne i artystyczne. Andrzej Nowak
Podczas XXII Głośnego Czytania Nocą w Nowej Słupi przedstawiciele miejscowej inteligencji przybliżyli teksty o boginiach miłości, kobietach elit dwudziestolecia międzywojennego.

Do sali konferencyjnej Urzędu Gminy tłumnie przybyli miejscowi, nauczyciele, przedsiębiorcy, samorządowcy.

- Wszystkie bohaterki naszego czytania były piękne, uzdolnione - powiedziała organizatorka spotkania, właścicielka miejscowej księgarni Wioleta Purska. - Szukały prawdziwej miłości i ją znajdowały, chociaż czasami tragicznie się to dla nich kończyło. Zresztą dwudziestolecie międzywojenne to wyjątkowy okres, gdy zarówno Warszawa, jak i Polska żyła oddechem wolności i kwitło życie artystyczne i towarzyskie.

Barbara Trepka przeczytała fragment pracy Sławomira Kopera "Życie prywatne elit II Rzeczypospolitej". Agnieszka Życińska przedstawiła fragment książki Magdaleny Samozwaniec "Maria i Magdalena" o romansie z francuskim pisarzem. Wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Bolesława Leśmiana czytały Elżbieta Zwolińska i Izabela Borowiecka. Postać pieśniarki Warszawy, Hanki Ordonówny z książki Tadeusza Wittlina oryginalnie przybliżyła Janina Wróblewska-Żubrowska.

O miłości Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czytał Marek Partyka, o Zofii Stryjeńskiej - Krystyna Karpińska, o Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej - Barbara Kowalska, o żonie wirtuoza i polityka Ignacego Paderewskiego - Robert Klefas, o Marcie Zaleskiej, miłości życia marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego - Przemysław Stelmaszczyk. - Jestem zdziwiony, że niektóre fragmenty zostały tu ocenzurowane - żartował Andrzej Rojek, który sam też musiał opuścić niektóre słowa z przeczytanego przez siebie tekstu o Witkacym i jego kobietach. Tym bardziej, że na sali znajdowały się osoby poniżej 18 roku życia.

Spotkanie uświetniły występy Anny Budzińskiej, który przy akompaniamencie swego brata Zbigniewa przypomniała najbardziej znane przeboje Hanki Ordonówny: "Miłość ci wszystko wybaczy", "Na pierwszy znak...", "Nie kochać w taką noc to grzech".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie