Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnobrzegu powstanie kierunek na wyższej uczelni mechatronika?

KaT
- Uważam, że szkoły w naszym regionie dysponują doskonałą bazą dydaktyczną, by kierunek mechatronika mógł działać na jednej z tarnobrzeskich uczelni – tłumaczy Mirosław Pluta, tarnobrzeski starosta.
- Uważam, że szkoły w naszym regionie dysponują doskonałą bazą dydaktyczną, by kierunek mechatronika mógł działać na jednej z tarnobrzeskich uczelni – tłumaczy Mirosław Pluta, tarnobrzeski starosta. K. Tajs
Utworzenie kierunku mechatroniki na tarnobrzeskim wydziale zamiejscowym Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach, ma uatrakcyjnić ofertę edukacyjną dla studentów. Tak uważa między innymi tarnobrzeski starosta i dziekan uczelni, którzy zainicjowali spotkanie promujące pomysł uruchomienia tego kierunku.

Czym jest mechatronika? To nauka istniejąca na styku pięciu innych dziedzin wiedzy: mechaniki, elektroniki, informatyki, automatyki i robotyki. Jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin techniki i nauki. Słowo mechatronika pojawiło się po raz pierwszy w roku 1969 w Japonii. Dziś to jeden z najpopularniejszych kierunków na polskich uczelniach technicznych.

- Uważam, że szkoły w naszym regionie dysponują doskonałą bazą dydaktyczna, by kierunek ten mógł działać na jednej z tarnobrzeskich uczelni - tłumaczy Mirosław Pluta, tarnobrzeski starosta. - Trzeba wychodzić naprzeciw oczekiwaniom, jakie stawia dziś rynek pracy. A ten kierunek na pewno absolwentom wyższych uczelni pracę zapewni.

Dlatego w najbliższy poniedziałek, 14 marca o godzinie 13 w siedzibie tarnobrzeskiego wydziału zamiejscowego Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach, spotkają się ci, którzy mają jakikolwiek wpływ na uruchomienie kierunku. Gospodarze spotkania Bogdan Bajorski, dziekan uczelni oraz starosta Pluta, zaprosili między innymi Norberta Mastalerza, prezydenta Tarnobrzega, Teresę Żygułę dyrektora miejscowego Zespołu Szkół, dawny górnik oraz Krzysztofa Komórkiewicza, dyrektora Zespołu Szkół w Gorzycach, którego warsztaty w przyszłości mogłyby stać się bazą do zajęć praktycznych.

Uruchomienie kierunku mechatroniki znacznie poprawiłoby ofertę edukacyjną dla tarnobrzeskich studentów, która dziś niestety nie jest dostosowana do zapotrzebowania rynku pracy. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnobrzegu od lat kształci socjologów, pedagogów i specjalistów od zarządzania. Oferta wydziału zamiejscowego Wyższej Szkoły Handlowej koncentruje się na ekonomii i stosunkach międzynarodowych. Dlatego uruchomienie mechatroniki byłoby alternatywą dla tych studentów, którzy koncentrują się na naukach ścisłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie