Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żydzi byli sąsiadami, zostały po nich tylko wspomnienia

Zdzisław Surowaniec
Kirkut w Ulanowie.
Kirkut w Ulanowie. Zdzisław Surowaniec
W Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Ulanowie koło Niska zorganizowane zostały po raz drugi warsztaty związane z kulturą i tradycją żydowską. Jednym z punktów była wycieczka po miejscach związanych z żydowską przeszłością w mieście.

Projekt Szkoła Dialogu zorganizowała fundacja Forum Dialogu Między Narodami. Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju.

SZKOŁA DIALOGU

W ramach programu młodzież pod kierunkiem trenerów Forum odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł "Szkoły Dialogu".

Przed II wojną światową Żydzi stanowili niemal połowę mieszkańców Ulanowa. Większość z nich zajmowała się handlem, a także krawiectwem, rzemiosłem, wyrabianiem butów oraz kapeluszy i biżuterii. Pracowali również jako fryzjerzy i flisacy.

MYKWA I KIRKUT

W latach 1940-1942 wszyscy żydowscy mieszkańcy Ulanowa oraz spędzeni do miejscowości Żydzi z okolicznych wsi zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych bądź zagłady. Na miejscu spalonej przez Niemców synagogi obecnie stoi szkoła. Przetrwała mykwa - rytualna łaźnia żydowska, w której mieści się aktualnie remiza strażacka oraz kirkut, uporządkowany i odnowiony z inicjatywy księdza Józefa Lizaka.

Miejsca te znalazły się na trasie przygotowywanej przez uczniów wycieczki. Po zakończeniu cyklu spotkań młodzież ma za zadanie upowszechnić wiedzę wśród kolegów, rodziców, nauczycieli, przedstawicieli lokalnych władz. Sprawozdanie z przeprowadzonego projektu weźmie udział w organizowanym przez Forum Dialogu konkursie, którego rozstrzygnięcie nastąpi w drugiej połowie roku podczas uroczystej gali Szkoły Dialogu.

KONKURS NA ESEJ

- Uczniowie z ulanowskiego gimnazjum szczególnie zainteresowani tematem będą mogli dodatkowo wziąć udział w towarzyszącym programowi konkursie na esej "Dialog z przeszłością" dotyczącym pamięci o lokalnej społeczności żydowskiej, jej śladów w otaczającej przestrzeni oraz obecności w pamięci mieszkańców - powiedziała Monika Kozuń z Forum Dialogu Między Narodami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie