Serwis jest częścią portalu portal regionalny

edukacja » Edukacja

dodano: 23 marca 2011, 12:00

tagi:kielcenauczycieleuczeń

Spadnie liczba uczniów w liceach. Kolejni nauczyciele pójdą na bezrobocie

Piotr BURDA

Wkrótce rozpocznie się nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Ciekawie będzie w Kielcach, za sprawą malejącej liczby gimnazjalistów.

Ważne

Z internetowego naboru na stronie świetokrzyskie.edu.com.pl korzystają uczniowie z Kielc oraz powiatów: ostrowieckiego, buskiego, skarżyskiego i staszowskiego. Gimnazjaliści z tych powiatów będą mieli założone konta przez swoje szkoły. Pozostali gimnazjaliści, np. z terenu powiatu kieleckiego, muszą sami założyć konto według wskazówek znajdujących się na internetowej stronie naboru.

Zapisy do szkół ponadgimnazjalnych ruszą od 4 maja. Od wczoraj działa już strona internetowa naboru pod adresem: swietokrzyskie.edu.com.pl.

SPORY UBYTEK

W tym roku z kieleckich gimnazjów odejdzie 1656 uczniów, aż o 150 mniej niż przed rokiem. - To duży spadek - mówi Anita Stanisławska, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta. To oznacza, że będzie co najmniej pięć pierwszych klas mniej niż przed ubiegłym rokiem. - Nie wiemy jeszcze ilu uczniów spoza miasta zdecyduje się na naukę w Kielcach - mówi Anita Stanisławska. To też zła informacja dla nauczycieli, bo oznacza, że od września ubędzie co najmniej dziesięć szkolnych etatów.

MNIEJ KLAS

Mniejsza liczba gimnazjalistów od razu odbiła się na liczbie miejsc przygotowanych w kieleckich liceach, technikach i zawodówkach. Urząd Miasta przygotował 65 klas w liceach (o jedną mniej niż przed rokiem), 44 w technikach (dwie mniej), 12 w zawodówkach (jedną mniej). Nie będzie już zapisów do liceum profilowanego, które działa jeszcze w Zespole Szkół Ekonomicznych imienia Mikołaja Kopernika w Kielcach.

33 OSOBY W KLASIE

Do 29 kwietnia kieleckie gimnazja wprowadzą do systemu dane dotyczące uczniów klas trzecich. Gimnazjaliści otrzymają też w swojej szkole (od wychowawcy) login oraz indywidualne hasło dostępu do systemu. Mimo mniejszej liczby gimnazjalistów Urząd Miasta nie zdecydował się na obniżenie liczby uczniów w pierwszych klasach. Tak jak w poprzednich latach, będą one liczyć po 33 uczniów.

Sonda

Brak ankiety.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015