Radioaktywna chmura z Japonii nad Radomiem. Czy nam zagraża?

Dodano: 24 marca 2011, 16:00 Autor:

Naukowcy uspokajają, ale ludzie wykupują jodynę.

Przed blisko dwoma tygodniami, wskutek trzęsienia ziemi i fal tsunami doszło do awarii w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima. Radioaktywna chmura, która utworzyła się tuż po katastrofie przesuwa się wokół globu i teraz powoli dociera nad Polskę.

Po awarii, jaka miała miejsce w kwietniu 1986 roku na Ukrainie w jądrowej elektrowni Czarnobyl wzrosła świadomość zagrożenia, jakie niesie za sobą promieniowane. Radioaktywna chmura z uszkodzonego 4 reaktora zalała wówczas całą Europę. Mieszkańcy naszego kraju z racji bliskiego sąsiedztwa geograficznego, byli szczególnie narażeni na złowrogie efekty promieniowania.

To wtedy po raz pierwszy społeczeństwo dowiedziało się szerzej o płynie Lugola, który podawano wszystkim Polakom. Radioaktywna chmura, która nadchodzi z Japonii w niczym nie przypomina tej, która przyszła kilkadziesiąt lat temu z Ukrainy i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców. Naukowcy apelują o zachowanie spokoju i rozwagi, ale mimo to z aptek znika jod i jego pochodne w różnych postaciach. Także w Radomiu zaobserwowano to zjawisko.

W aptekach ludzie wykupują jodynę

- Od momentu awarii w japońskiej elektrowni ludzie stale pytają o jodynę – mówi farmaceutka w jednej z aptek przy ulicy Żeromskiego – Mieliśmy niewielki zapas, który sprzedaliśmy na pniu. W tym momencie nie posiadamy jodyny na stanie, mało tego nie możemy też zamówić w hurtowni, bowiem i oni nie dysponują tym produktem. Dziennie mamy około 5 do 10 osób, które pytają o jodynę – kończy aptekarka.

Jak się okazuje, nie jest tak dramatycznie. Kilka przecznic dalej w innej aptece bez problemu można dostać jodynę.

– Mam jodynę i nie widzę jakiegoś zwiększonego zapotrzebowania – wyjaśnia kierowniczka. - Owszem sprzedaliśmy może kilka butelek więcej, ale ciężko mi powiedzieć, czy jest to spowodowaną sytuacją po awarii w japońskiej elektrowni – kończy pani kierownik.

Bać się czy też nie? Rozmawiamy z ekspertami Państwowej Agencji Atomistyki i pytamy o wpływ chmury znad Japonii na naszez zdrowie. Sprawdzamy też jak są przygotowane służby zarządzania kryzysowego. Czytaj w piątek w wydaniu papierowym "Echa Dnia".

Czytaj więcej o:
  • apteka
  • bezpieczeństwo
  • jodyna
  • promieniowanie
  • zarządzaniekryzysowe
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Co jest przyczyną wypadków motocyklistów?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 202.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-357-266

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.