Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył gimnazjalny maraton egzaminacyjny (zdjęcia, video)

Grzegorz Lipiec
Ostatnie chwile przed pierwszym z serii trzech egzaminów. W tarnobrzeskim Gimnazjum numer 3 egzamin humanistyczny pisało 200 trzecioklasistów.
Ostatnie chwile przed pierwszym z serii trzech egzaminów. W tarnobrzeskim Gimnazjum numer 3 egzamin humanistyczny pisało 200 trzecioklasistów. Grzegorz Lipiec
We wtorek gimnazjaliści pisali egzamin humanistyczne, w środę czeka na nich część matematyczno-przyrodnicza, a w czwartek język obcy. Jak być patriotą w czasie wojny, a jak w czasie pokoju - o tym między innymi pisali gimnazjaliści podczas egzaminu humanistycznego.

[galeria_glowna]

SPRAWDZILIŚMY

Punkty do szkoły ponadgimnazjalnej: Za test humanistyczny uczeń może uzyskać maksymalnie 50 punktów, podobnie na teście matematyczno - przyrodniczym. Punkty z obydwu tych egzaminów będą liczyły się w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. W sumie dadzą sto punktów. Reszta to punkty za oceny na świadectwie i w sumie to 76 punktów, wg skali: za ocenę celującą 19 punktów, bardzo dobrą 15, dobrą 10, dostateczną 5 i dopuszczającą 2). Reszta, czyli 24 punkty przyznawane są za szczególne osiągnięcia ucznia. W przypadku egzaminu z języka obcego jego wynik na razie nie decyduje o przyjęciu do wybranego liceum czy technikum.

Wtorkowy test humanistyczny trwał 120 minut. Dłużej pisali tylko uczniowie z orzeczonymi dysfunkcjami.

Na Podkarpaciu egzamin pisało 25.680 gimnazjalistów z 568 szkół. W Tarnobrzegu swoją wiedzę od wtorku sprawdza 500 uczniów ostatnich klas w trzech publicznych, w dwóch społecznych gimnazjach i jednej szkole katolickiej.

DUŻO HISTORII

Część humanistyczna sprawdza umiejętności gimnazjalistów z zakresu standardów: czytania i odbioru tekstów kultury oraz tworzenia własnego tekstu. Poszczególne zadania sprawdzają poziom opanowania wiadomości i umiejętności kształconych na zajęciach z przedmiotów humanistycznych - na zajęciach z języka polskiego, historii, sztuki, wiedzy o społeczeństwie, ale także na zajęciach poświęconych realizacji ścieżek międzyprzedmiotowych. Maksymalnie jest do zdobycia 50 punktów.

Tym razem gimnazjaliści musieli zmierzyć się z dużą ilością pytań historycznych. Rozprawka dotyczyła patriotyzmu, podobnie, jak wiele pytań porównawczych. Najwięcej kłopotów gimnazjaliści mieli z napisaniem swojego życiorysu.

- Pisanie życiorysu było najtrudniejsze. Pozostałe zadania nie sprawiły mi większej trudności. Dużo odpowiedzi zawartych było w tekstach pomocniczych - opowiada Katarzyna, uczennica Gimnazjum numer 3 w Tarnobrzegu.

NERWOWA MATEMATYKA

Po wtorkowych emocjach związanych z testem humanistycznym, w środę na gimnazjalistów czekać będzie test matematyczno-przyrodniczy, a w czwartek egzamin z wybranego języka obcego.

- Egzamin z matematyki będzie bardziej stresujący niż wtorkowa część humanistyczna - mówi Bogusława Jasińska, dyrektor Gimnazjum numer 3 w Tarnobrzegu.

Część matematyczno-przyrodnicza obejmuje wiadomości i umiejętności z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych: matematyki, biologii, geografii, chemii, fizyki i astronomii. Egzamin trwać będzie 120 minut i rozpocznie się o godzinie 9.

WYNIKI W CZERWCU

Informację o uzyskanych wynikach uczniowie uzyskają w dniu 15 czerwca. W tym dniu wyniki egzaminu będą udostępnione dyrektorom szkół i uczniom w systemie internetowym OBIEG na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

Na portalu WWW.ECHODNIA.EU już są opublikowane odpowiedzi oraz arkusz egzaminacyjny z części humanistycznej. W środę (13 kwietnia) po teście matematyczno-przyrodniczym i w czwartek (14 kwietnia) po teście z języka obcego, ponownie opublikujemy arkusze egzaminacyjne wraz z odpowiedziami (tylko z języka angielskiego).

OSTATNI TAKI EGZAMIN

Tegoroczny egzamin gimnazjalny jest ostatnim w dotychczasowej formie. Już za rok, obecni drugoklasiści, będą pisać inny test. Test humanistyczny zostanie podzielony na dwie części: polonistyczną i historyczno-społeczną. W tej drugiej części uczniowie będą odpowiadać tylko na pytania zamknięte. W części polonistycznej, oprócz pytań zamkniętych znajdzie się też wypracowanie pisemne na zadany temat. Podobnie zostanie podzielony egzamin matematyczno-przyrodniczy, na cześć matematyczną i przyrodniczą. W tej drugiej będą pytania z chemii, fizyki, geografii czy biologii. Cześć językowa egzaminu językowego podzielona zostanie na dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony, a jej wynik będzie brany pod uwagę przy rekrutacji do liceów czy techników. W tym roku punkty za tą część egzaminu nie liczą się podczas rekrutacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie