Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Krasiczynie - perła renesansu (zdjęcia)

Michał Leszczyński
Zamek w Krasiczynie z lotu ptaka
Zamek w Krasiczynie z lotu ptaka Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
Położony tylko dziesięć kilometrów od Przemyśla, w dolinie Sanu. Jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo - manierystycznej w Polsce. Mowa o zamku w Krasiczynie.

[galeria_glowna]

Ważne

Ważne

10 złotych - zamek w Krasiczynie zwiedza się wyłącznie z przewodnikiem. Wejścia co godzinę od 9 do 16. Bilet normalny kosztuje 10 złotych, ulgowy 6 złotych. Noclegi w gospodarstwach agroturystycznych - około 30 złotych, dwuosobowy pokój w Hotelu Zamkowym - 280 złotych, w Pawilonie Szwajcarskim od 180 do 270. Do parku można wejść za złotówkę. Park czynny jest od świtu do zmierzchu.

Otoczony parkiem z platanami, miłorzębami, choiną kanadyjskiej, magnoliami i innymi egzotycznymi drzewami przywiezionymi przez dawnych właścicieli. W parku spotkamy sędziwe drzewa z kamiennymi tablicami. Są na nich daty urodzin i imiona siedmiorga dzieci Sapiehów z połowy 19. wieku (Jan, Adam, Paweł, Leon, Władysław, Helena i Maria). Zwyczaj nakazywał sadzenie lipy w przypadku narodzin córki oraz dębu, w przypadku syna.

Został zbudowany na przełomie 16. i 17. wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina. Dwie ściany parawanowe Zamku zdobione są piękną ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty - Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka (ich nazwy symbolizują aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata. Z dziedzińca zamkowego podziwiać można rzadko spotykane przepiękne sgraffitowe dekoracje przedstawiające sceny biblijne, medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów oraz sceny myśliwskie - zajmujące w sumie ponad siedem tysięcy metrów kwadratowych.

We wnętrzach próżno szukać starych obrazów w złotych ramach, arrasów, mebli, marmurów. Wyposażenie zniszczyli we wrześniu 1939 roku radzieccy żołnierze. Autentycznym miejscem jest pokoik myśliwski, który został zamurowany przez jednego ze służących. Pochodzi z czasów Sapiehów.

Zamek urzeka przede wszystkim malowniczym położeniem. Może stanowić świetną bazę wypadową do zwiedzania okolic Przemyśla. Stąd jest już niedaleko do sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, Jarosławia, Przeworska i na Ukrainę.

Po przejęciu Zamku i dóbr krasiczyńskich przez państwo, po II wojnie światowej znalazło w nim siedzibę Technikum Leśne a w latach siedemdziesiątych mecenat nad obiektem przejęła Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie. W 1996 roku Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie. Przeprowadzone przez ARP S.A. prace remontowo-budowlane i konserwatorskie doprowadziły do utworzenia w Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie nowoczesnej bazy turystycznej, hotelowej i gastronomicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie