Serwis jest częścią portalu portal regionalny

turystyka » TURYSTYKA - POLSKA

dodano: 16 kwietnia 2011, 22:08

tagi:Kalwaria Pacławskamęka panskamisterium

Niezwykłe misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej

Michał Leszczyński

Niezwykle realistyczne sceny Męki Pańskiej będzie można obejrzeć w Wielki Piątek w Kalwarii Pacławskiej, kilkadziesiąt kilometrów od Przemyśla. Droga Krzyżowa rozpocznie się nabożeństwem w tutejszym kościele, skąd pielgrzymi przejdą do tak zwanego Domku Matki Bożej.

Aktor, wcielający się w postać Jezusa niesie krzyż

Aktor, wcielający się w postać Jezusa niesie krzyż

(Michał Leszczyński)

Kalwaria Pacławska

Początki klasztoru związane są z Andrzejem Maksymilianem Fredrą, żyjącym w latach 1620-1679. Z powstaniem Kalwarii wiąże się też legenda, mówiąca o tym, że Fredro podczas polowania zapuścił się w głąb lasu w pogoni za jeleniem i w miejscu, gdzie dziś stoi kościół, miał ujrzeć między rogami jelenia jaśniejący krzyż. To wydarzenie miało go skłonić do zbudowania kościoła, klasztoru i założenia tamże kalwarii, na wzór jerozolimskiej drogi krzyżowej.

Corocznie, skupiające setki osób widowisko w plenerze przygotowują mieszkańcy Kalwarii Pacławskiej, okolicznych wiosek i Przemyśla.

W Wielki Piątek o godzinie 12 będzie można zobaczyć misterium, które rozpocznie "Wieczernik”, odgrywany przy Domku Matki Bożej. Zgodnie z ewangelicznym porządkiem, aktorzy amatorzy zaprezentują sceny Ostatniej Wieczerzy, zdradę Judasza oraz pojmanie Jezusa i sąd. Z Domku Matki Bożej pątnicy przejdą pod ratusz Judasza, na tak zwane Gradusy. Tutaj odbędzie się druga część spektaklu "Na krzyż z nim”. Wierni zobaczą sceny biczowania. Bardzo przejmująca, a zarazem realistyczna będzie sama droga krzyżowa. Aktor, wcielający się w postać Jezusa będzie niósł krzyż. Tak jak w Piśmie Świętym, pomoże mu Szymon Cyrenejczyk. Zobaczymy też Świętą Weronikę, ocierającą twarzy Chrystusowi. Wierni cały czas podążają w stronę ukrzyżowania i Grobu Pana Jezusa. Całe widowisko potrwa około czterech godzin i zakończone jest sceną zmartwychwstania. W tym czas pielgrzymi wraz z aktorami pokonują stromą drogę, prowadzącą przez polany i las – w sumie prawie dwa kilometry.

- To bardzo starannie przygotowane misterium – ocenia Grzegorz Micuła, dziennikarz, autor przewodników, podróżnik, przygotowujący się do napisania książki o polskich misteriach wielkanocnych. – Bardzo dobrze dobrani aktorzy wraz z naturalną charakteryzacją, znakomicie dopełniają wielkopiątkowego nastroju.

Nad przebiegiem misterium czuwają franciszkanie, mający w Kalwarii Pacławskiej klasztor – sanktuarium z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Na "dróżkach” zlokalizowano 41 kaplic kalwaryjskich, 35 murowanych, 6 drewnianych, jeden krzyż drewniany i trzy kamienne słupy. Kaplice te nazywane są dróżkowe, bowiem przy nich w czasie odpustu odprawiane są specjalne nabożeństwa, tak zwane dróżki.

Kalwaria Pacławska znajduje się tuż przy granicy z Ukrainą. Miejscowość położona na wzgórzu. Rozciągają się stąd przepiękne widoki. Plenerowe Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej organizowane jest od początku lat 90.

%]

Forum

Wideo

więcej » |

Sonda

Gdzie spędzisz wakacje?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 14.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015