Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święta Wielkanocne to czas zadumy, ale i radości ze Zmartwychwstania

Ewelina WITKOWSKA [email protected]
Szymon Wykrota
Od piątku wierni modlą się w kościołach przy wizerunku Chrystusa złożonego w grobie. Każda parafia przygotowała tradycyjną kompozycję Grobu Pańskiego.

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę wierni w ciszy i skupieniu adorują Groby Pańskie. Wielkanoc to przecież czas radości ze zmartwychwstania, ale także czas zadumy. Motywem przewodnim tegorocznych grobów są przeważnie słowami Jana Pawła II, który będzie beatyfikowany.

Wielka Sobota to dzień adoracji Grobów Pańskich. To miejsce, gdzie wystawia się Najświętszy Sakrament na zakończenie liturgii. W centrum umieszcza się figurę umarłego Jezusa oraz monstrancję okrytą przezroczystym welonem.

SŁOWA PAPIEŻA

W radomskiej katedrze nad grobem zawisną słowa papieża Jana Pawła II. Związane jest to ze zbliżającą się beatyfikacją papieża. Oprawę od lat przygotowuje znany radomski artysta-fotografik Jerzy Kutkowski. Słowa papieża zostały również wykorzystane w parafii Świętego Jana Chrzciciela. Nad grobem zamieszczono napis "Droga do miłości Chrystusa prowadzi przez cierpienie".

- Grób zrobiony jest z papieru imitującego skały - mówi siostra Metea, michalitka, która przygotowała grób w radomskiej Farze. - Obok stoi krzyż i małe krzyżyki przy napisie "Weź swój krzyż". Stamtąd jest droga z niebem skierowanym na monstrancję.
Przy Grobie stoi uśmiechnięty Jan Paweł II. Grób przystrojony jest kwiatami. - W niedzielę obok grobu stanie Zmartwychwstały Chrystus - dodaje siostra.

TRADYCYJNIE U WACŁAWA

W większości radomskich kościołów groby przygotowane zostały już we wtorek.

- U nas Grób Pański jest jak co roku bardzo tradycyjny, bo taki też mamy kościół - mówi Andrzej Tuszyński z parafii Świętego Wacława na Starym Mieście.

Kościół nie ma bocznych naw, brakuje więc miejsca na duże koncepcje. Jak co roku nie zabrakło też kwiatów. - Będzie radosny, ale bez przesady - dodaje Andrzej Tuszyński.

WIELKA ZMIANA NA GRZYBOWSKIEJ

Również bez hasła został w tym roku przygotowany grób w parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Świata przy ulicy Grzybowskiej 22.

- W tym roku 13 kwietnia rozpoczęliśmy pracę na poziomie Górnego Kościoła - mówi Piotr Karasek, proboszcz parafii. - Tam też jest Grób Pański. To bardzo ciekawa kompozycja, która znakomicie wpisuje się w architekturę naszego kościoła. Naprawdę warto to zobaczyć.

W Bazylice Mniejszej Świętego Kazimierza przy ulicy Głównej symbolika nawiązuje do grzechów głównych, które były źródłem cierpienia Jezusa.

- Zobrazowaliśmy je przedmiotami męki pańskiej, takimi jak młotek, gwoździe czy korona cierniowa - tłumaczy Grzegorz Senderski, proboszcz Bazyliki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie