Konflikt w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach

Dodano: 28 kwietnia 2011, 6:45 Autor:

- Te wszystkie zmiany, które wprowadzają w naszym domu nowy dyrektor Piotr Piwowarczyk razem z przełożoną pielęgniarek Lidią Kopeć nie służą nam – skarżą się pensjonariusze z Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach.
Pensjonariusze: Dariusz Grabka, Tadeusz Prędotka, Zbigniew Romanowski i Jerzy Gajek nie mogą pogodzić się z tym, że pielęgniarki i opiekunki zmieniają się co trzy miesiące.

Pensjonariusze: Dariusz Grabka, Tadeusz Prędotka, Zbigniew Romanowski i Jerzy Gajek nie mogą pogodzić się z tym, że pielęgniarki i opiekunki zmieniają się co trzy miesiące. (fot. Iwona Rojek)

Mężczyźni: Dariusz Grabka, Zbigniew Romanowski, Jerzy Gajek, Tadeusz Prędotka są po złamaniach kręgosłupa i mówią, że to, kto się nimi opiekuje jest dla nich bardzo ważne. Unieruchomieni w łóżkach czy na wózkach, potrzebują pomocy w najbardziej intymnych czynnościach, takich jak zmiana cewnika czy pomoc w fizjologicznych potrzebach.

SĄ ZŻYCI Z OPIEKUNAMI

– Wcześniej było dobrze, byliśmy zżyci z opiekunkami, pokojowymi, pielęgniarkami, a od lutego wprowadzono u nas takie zmiany, że po trzech miesiącach personel przechodzi na inny oddział – narzekają. – Tak jest na każdym oddziale. Musimy przyzwyczajać się do nowych osób, przeżywać wstyd czy skrępowanie, kiedy ktoś nieznany zaczyna sprawować nad nami opiekę.

Wielu pielęgniarkom i opiekunkom też nie podobają się zmiany. – Boimy się, bo jak nie zgadzamy się na te rotacje, to straszy się nas zwolnieniami – mówi jedna z pielęgniarek. – A jak zostanę przeniesiona na inny oddział, to nawet nie wiem, czy będę mogła wziąć urlop wypoczynkowy, bo tam mogą być inne realia. Nasze fartuchy z numerem oddziału będą również nieprzydatne.

Zatrudnieni w placówce narzekają też na wynagrodzenia. – Po dwudziestu latach pracy mamy po 1200-1500 złotych pensji, praca jest bardzo ciężka – skarżą się opiekunki. – Wydaje nam się, że przez te rotacje dyrekcja specjalnie chce nas z sobą skłócić, żebyśmy bały się wystąpić o lepsze pobory.

Pensjonariusze i personel napisali w sprawie nowych warunków pracy skargi do dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i prezydenta Kielc.

Marek Scelina, dyrektor Ośrodka Pomocy, któremu placówka podlega, powiedział, że dyrektor zarządzający DPS ma prawo wprowadzić zmiany w swojej placówce i on nie będzie w to ingerował. Z kolei władze miasta wyjaśniły, że w tym roku w jednostkach budżetowych nie będzie podwyżek, ale jeśli dyrektor DPS wygospodaruje jakieś oszczędności, może je porozdzielać między pracowników.

NIE BÓJMY SIĘ ZMIAN

Zarówno przełożona pielęgniarek Lidia Kopeć, jak i dyrektor Piotr Piwowarczyk bronią się, że nowe ustalenia nie miały nikogo krzywdzić, a jedynie poprawić położenie personelu i chorych. Miały przeciwdziałać rutynie i stagnacji. – Wiele opiekunek i pielęgniarek skarżyło się na wypalenie zawodowe, monotonię pracy, szczególnie uskarżały się te osoby, które pracowały na najcięższych oddziałach, choćby na tym, gdzie leżą chorzy na Alzheimera – wspomina przełożona. – Teraz mają szanse poznać, jak wygląda praca na innych oddziałach, zdobyć nowe umiejętności. A jeśli poprzednio jakiś pracownik przyzwyczaił się do podopiecznego czy na odwrót, to mogą się przecież odwiedzać.

- Niektórzy pensjonariusze też nie mogli się dogadać z opiekunkami, działali sobie na nerwy - dopowiada dyrektor Piwowarczyk.
- Zmiany zostały wprowadzone po blisko 40 spotkaniach z pracownikami. Zostały skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy, która nie dopatrzyła się żadnych uchybień. Poza tym rotacja będzie dotyczyć na razie jedynie 10 procent personelu.

– Jak chciano nam pomóc, to można było zorganizować szkolenia na temat tego, jak radzić sobie ze stresem czy z wypaleniem, a nie przenosić nas na siłę na inne odziały – mówią pielęgniarki. – Powinna istnieć dobrowolność, ktoś może się przenieść, a nie musi – podkreśla Agnieszka Młynarczyk z zakładowego związku zawodowego Solidarność. – Nie zgadzamy się na te zmiany i będziemy interweniować, a nawet strajkować.

Czytaj więcej o:
  • dom pomocy społecznej
  • kielce
  • konflikt
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Na kogo zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 411.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.