Złowił w miejskim zalewie ponad 82 – centymetrowego szczupaka

Dodano: 3 maja 2011, 20:30 Autor:

Od 1 maja wolno łowić szczupaki. Niektórzy zaczęli sezon dzień wcześniej.

1 Maja jak co roku był wielkim świętem miłośników wędkowania, których w naszym regionie jest kilkanaście tysięcy. W niedzielę zakończył się okres ochronny szczupaka, drapieżnej ryby, będącej wśród wędkarzy jedną z najbardziej cenionych zdobyczy. Nad wodami pojawiły się tłumy ludzi z wędkami. Piękny okaz złowił w suchedniowskim zalewie Konrad Więckowski.

– Ryba wzięła 1 maja około 15.30 na błystkę obrotową, jakieś trzy metry od brzegu. Mocno walczyła, kilkukrotnie wyciągając żyłkę z kołowrotka. Kiedy ją wyholowałem, okazało się, że szczupak mierzy 82,5 centymetra i waży 4,2 kilograma. To mój największy dotychczas złowiony szczupak – cieszy się pan Konrad. Przepisy stanowią, że okres ochronny skraca się, jeśli poprzedzający 1 maja dzień jest ustawowo wolny od pracy. Wiele osób uznało, że sobota 30 kwietnia była właśnie takim dniem. Stąd nad wodami nie brakowało wędkarzy, którzy nieświadomie łamali przepisy i łowili szczupaki w okresie ochronnym. W Suchedniowie zorganizowano nawet zawody spiningowe 30 kwietnia.

– Szczupaki wolno łowić od 1 maja, sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Wiele osób o to pytało, zarząd główny Polskiego Związku Wędkarskiego wydał komunikat – poinformował nas Andrzej Drzazga, prezes kieleckiego okręgu PZW. Dodajmy, że od tego roku zmienił się wymiar ochronny szczupaka. Dotąd można było zabierać ryby mierzące od 45 centymetrów. Obecnie wymiar podwyższono do 50 centymetrów. W ciągu doby wędkarz może zabrać dwie sztuki, choć coraz więcej osób stosuje popularną na całym świecie zasadę „catch and release”, czyli złów i wypuść. W naszym kraju łowi się szczupaki mierzące nawet ponad 130 centymetrów. Rekord Polski, ryba złowiona w latach 70 – tych w Nidzie przez Wacława Biegana, ważyła ponad 24 kilogramy.

Czytaj więcej o:
  • Suchedniów
  • szczupak
  • zalew
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.