Secemin też pamięta o Katyniu

Dodano: 12 maja 2011, 6:00 Autor:

Kolejne wsadzone drzewko w powiecie włoszczowskim dla upamiętnienia naszych oficerów, zamordowanych na Wschodzie w czasie II wojny światowej
Poseł Krzysztof Lipiec przytrzymuje sadzonkę dębu, a ksiądz kanonik Paweł Stolarczyk zakopuje ją.

Poseł Krzysztof Lipiec przytrzymuje sadzonkę dębu, a ksiądz kanonik Paweł Stolarczyk zakopuje ją. (fot. Rafał Banaszek)

Z inicjatywy księdza kanonika Pawła Stolarczyka, wójta gminy Sławomira Krzysztofika oraz dyrektora Zespołu Szkół w Seceminie Elżbietę Piekarską posadzono obok Krzyża Milenijnego Dąb Pamięci dla uhonorowania podporucznika Włodzimierza Linowskiego z Boczkowic, zamordowanego przez NKWD w Katyniu w 1940 roku.

Uroczystość rozpoczęła się akademią w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej imienia Jana Zawady oraz Gimnazjum imienia Jana Pawła II, przygotowaną przez Elżbietę Klimas i Dariusza Sykułę. Mottem przewodnim przedstawienia były słowa wiersza Mariana Hemara „Katyń”, przeplatane patriotycznymi piosenkami w wykonaniu gimnazjalisty Radosława Malusa. W uroczystości wzięli udział poseł na sejm Krzysztof Lipiec, starosta włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz, radni gminy i powiatu, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, młodzież szkolna, sołtysi i przewodniczący rad sołeckich, harcerze, strażacy oraz mieszkańcy gminy Secemin. Podniosły nastrój podkreśliła obecność 9 pocztów sztandarowych.

Po wzruszającej akademii połączonej z prezentacją multimedialną zdjęć katyńskich, uczestnicy przeszli z budynku szkoły pod Krzyż Milenijny, gdzie proboszcz Paweł Stolarczyk poświęcił drzewko, po czym przedstawiciele poszczególnych instytucji i i grup społecznych posadzili sadzonkę dębu, a młodzież szkolna odsłoniła tablicę pamiątkową poświęconą podporucznikowi Włodzimierzowi Linowskiemu. Harcerze pełnili wartę honorową pod tablicą pamiątkową patronów szkoły i przed tablicą upamiętniającą zamordowanego w Katyniu oficera z Boczkowic. Uroczystość patriotyczną zakończyła msza święta w kościele pod wezwaniem Świętej Katarzyny i Świętego Jana Apostoła, przypadająca akurat w odpust parafialny. Warto dodać, że pracownicy Urzędu Gminy w Seceminie zebrali składkę na wykupienie certyfikatu i tabliczki poświęconej zamordowanemu oficerowi. Obelisk przed posadzonym dębem wykonała miejscowa firma Granit Andrzeja i Tomasza Gulów.

Czytaj więcej o:
  • katyń
  • secemin
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-164-279

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.