Serwis jest częścią portalu portal regionalny

edukacja » Edukacja

dodano: 17 maja 2011, 10:08

tagi:egzamin trzecioklasistówegzamin trzecioklasistów odpowiedziodpowiedzisprawdzian trzecioklasistówsprawdzian trzecioklasistów odpowiedzitest trzecioklasistów

Sprawdzian trzecioklasistów - odpowiedzi i arkusze podamy w serwisie EDUKACJA

Piotr BURDA burda@echodnia.eu

Egzamin trzecioklasistów ma być bez stresu, ale zarazem poważnie. Dziś podstawówkach w całym kraju przeprowadzone zostanie badanie umiejętności trzecioklasistów. Odpowiedzi i arkusze pytań testu kompetencjipodamy w serwisie EDUKACJA

Test trzecioklasistów - odpowiedzi i arkusze podamy w serwisie EDUKACJA

Test trzecioklasistów - odpowiedzi i arkusze podamy w serwisie EDUKACJA

(Aleksander Piekerski)

Przykładowe zadania egzaminu dla trzecioklasistów

Ania w ciągu 10 minut czyta 10 stron książki. Ile stron książki przeczyta w ciągu 45 minut?
Przeczytaj zdania i uzupełnij je wyrazami tak, aby każde zdanie było zrozumiałe, poprawne i miało sens. Możesz wpisać w puste miejsce w zdaniu więcej niż jeden wyraz.
Jurek nie mógł … i wszyscy …, że nie chce … .
(Zadania pochodzą z podobnego badania dla uczniów podstawówek z województwa kujawsko – pomorskiego).

Sprawdzian trzecioklasistów - odpowiedzi i arkusze podamy w serwisie EDUKACJA

POBIERZ! Egzamin trzecioklasistów - arkusz pytań - matematyka

POBIERZ! Egzamin trzecioklasistów - język polski

To tegoroczna nowość. Badanie po raz pierwszy przeprowadza Centralna Komisja Egzaminacyjna. Jest ono dobrowolne, a szkoły zgłaszały się same. W naszym województwa do sprawdzianu trzecioklasistówzgłosiło się do niego 410, spośród 605 szkół podstawowych.

Testy już są

Wszystkie zgłoszone szkoły otrzymały testy. Egzamin skład się z dwóch części. – Zaczynamy od godziny 9. Najpierw uczniowie przez 40 minut będą rozwiązywać test z języka polskiego. Potem będzie 15 minut przerwy i zasiądą znowu w ławkach by rozwiązać 40-minutowy test z matematyki – tłumaczy Mróz, wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 16 kieleckim Barwinku. W tamtejszej szkole podstawowej nr 32 badanie przejdzie 106 uczniów. Uczniowie będą pisać test w swoich klasach i w ławkach, które zajmują na codzień. – Byłam już w każdej klasie i powiedziałam że nie trzeba się denerwować, ale spokojnie podejść do tego badania. A wszystko będzie dobrze - mówi Anna Mróz.

Ważna informacja

Wyniki tego badania praktycznie o niczym nie decydują. Mają dać informację, czy uczeń dobrze sobie radzie z pisaniem, czytaniem, czy liczeniem. – Po przesłaniu do nas przez nauczycieli danych o rozwiązaniach zadań szkoła otrzyma informacje na temat wyników swoich uczniów, które pozwolą jej ocenić poziom opanowania umiejętności językowych i matematycznych trzecioklasistów w odniesieniu do wyników badanej populacji – mówi Anna Pregler, koordynator Ogólnopolskiego badania umiejętności trzecioklasistów. Organizatorzy przedstawią raport z omówieniem wyników badań na poziomie krajowym i regionalnym. – To wskazówka dla nauczycieli i dla szkoły, która dzięki temu może na przykład zaplanować dodatkowe zajęcia wyrównawcze – tłumaczy Mróz. Wyniki swoich pociech poznają także rodzice.

Służy pomiarowi

Po co dzieciom fundować kolejny ogólnopolski sprawdzian trzecioklasistów? Tu pojawia się znany już skrót EWD, czyli Edukacyjna Wartość Dodana. Po trzech latach ci sami uczniowie napiszą sprawdzian na zakończenie nauki w szkole podstawowej. W pewnym sensie będzie on kontynuacją dzisiejszego badania. Za trzy lata łatwo będzie można obliczyć Edukacyjną Wartość Dodaną, porównując wyniki dzisiejszego badania i sprawdzianu w 2014 roku. Okaże się wówczas czy szkoły skutecznie uczą.

Podobne badania już wcześniej przeprowadzano w naszych szkołach, między innymi dzięki wydawnictwu Operon. Tym razem jego ranga jest nieco wyższa. Dzisiejsze badanie trzecioklasistów ma już charakter bliski egzaminowi państwowemu. Podobne testy trzecioklasistów pojawią się w kolejnych latach. W końcu zapewne staną się obowiązkowe.

Egzamin trzecioklasistów odbywa się w całym kraju i jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego z programu "Kapitał Ludzki”.

Egzamin trzecioklasistów - odpowiedzi i arkusze podamy w serwisie EDUKACJA

Forum

Sonda

Brak ankiety.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015