Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perła architektury na wyciągnięcie ręki. Sesja naukowa o kościele w Szewnie (zdjęcia)

Waldemar Frańczak
Wykładów wysłuchało kilkadziesiąt osób.
Wykładów wysłuchało kilkadziesiąt osób. Waldemar Frańczak
"Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest, swoje- obowiązek"- te słowa Zygmunta Glogera, przyświecały organizatorom sesji naukowej poświęconej zespołowi kościelnemu w Szewnie.

Perła baroku w Szewnie

Kościól w Szewnie

Prace budowlane przy obecnym kościele w Szewnie rozpoczęto w 1775 r., o czym świadczy data wyryta na cokole świątyni. Budowę kościoła nadzorował ks.
Prace budowlane przy obecnym kościele w Szewnie rozpoczęto w 1775 r., o czym świadczy data wyryta na cokole świątyni. Budowę kościoła nadzorował ks. Józef Karsznicki. Kościół został ukończony w 1777 r. Stanowi obiekt orientowany, trójnawowy, bazylikowy. Od zachodu znajdują się dwie wieże z kruchtami w przyziemiach. Od północy i południa na przedłużeniu naw bocznych są umiejscowione: zakrystia i skarbczyk. W części wschodniej kościoła, na osi prezbiterium, znajduje się ośmioboczna kaplica tzw. kapłańska część prezbiterium z ołtarzem głównym. We wnękach ścian kaplicy umieszczone są obrazy przedstawiające św. Mikołaja jako szafarza sześciu sakramentów. Siódmy, Najświętszy Sakrament zawarty jest w tabernakulum. Ołtarz główny, stojący pośrodku kaplicy, ma formę mensy z Arką Przymierza, z dużymi posągami dwóch cherubinów. Pod kapłańską częścią prezbiterium urządzona jest kaplica Grobu Chrystusa. Prawdziwą chlubą szewieńskiej świątyni jest rokokowa polichromia ścienna z ok. 1780 r., przemalowana i znacznie uzupełniana w drugiej połowie XIX w. Ciekawostką są podziemne korytarze łączące plebanię z wikarówkami. Waldemar Frańczak

Prace budowlane przy obecnym kościele w Szewnie rozpoczęto w 1775 r., o czym świadczy data wyryta na cokole świątyni. Budowę kościoła nadzorował ks. Józef Karsznicki. Kościół został ukończony w 1777 r. Stanowi obiekt orientowany, trójnawowy, bazylikowy. Od zachodu znajdują się dwie wieże z kruchtami w przyziemiach. Od północy i południa na przedłużeniu naw bocznych są umiejscowione: zakrystia i skarbczyk. W części wschodniej kościoła, na osi prezbiterium, znajduje się ośmioboczna kaplica tzw. kapłańska część prezbiterium z ołtarzem głównym. We wnękach ścian kaplicy umieszczone są obrazy przedstawiające św. Mikołaja jako szafarza sześciu sakramentów. Siódmy, Najświętszy Sakrament zawarty jest w tabernakulum. Ołtarz główny, stojący pośrodku kaplicy, ma formę mensy z Arką Przymierza, z dużymi posągami dwóch cherubinów. Pod kapłańską częścią prezbiterium urządzona jest kaplica Grobu Chrystusa. Prawdziwą chlubą szewieńskiej świątyni jest rokokowa polichromia ścienna z ok. 1780 r., przemalowana i znacznie uzupełniana w drugiej połowie XIX w. Ciekawostką są podziemne korytarze łączące plebanię z wikarówkami.
(fot. Waldemar Frańczak)

Popularyzacji zabytkowego, późnobarokowego kościoła wraz z przyległym do niego otoczeniem służyła sesja naukowa "Perła baroku- zespół kościelny w Szewnie", która odbyła się w miejscowym gimnazjum.

PERŁA BAROKU
- Ze względu na swą wartość historyczną i architektoniczną obiekt ten należy do najwspanialszych zabytków Ziemi Ostrowieckiej i regionu świętokrzyskiego, a dzięki aktualnie prowadzonym pracom konserwatorsko-restauratorskim na naszych oczach odzyskuje swój dawny blask- mówi Tadeusz Krawętkowski, prezes Oddziału PTTK im. M. Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Gośćmi sesji, która zainaugurowała na Ziemi Ostrowieckiej obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, byli poseł Jarosław Rusiecki, wicestarosta Eligiusz Mich, Wojciech Kotasiak- przewodniczący Rady Miasta Ostrowca Św., Jerzy Murzyn- wójt gminy Bodzechów, reprezentujący marszałka województwa Lech Janiszewski, radni wojewódzcy, powiatowi i gminni. Nie zabrakło regionalistów, mieszkańców Szewny i innych miejscowości gminy Bodzechów, a także ostrowczan.

ŚREDNIOWIECZNE KORZENIE
Cykl wykładów rozpoczął Dariusz Kalina z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Kielcach, który poruszył problem znaczenia szewieńskiego zespołu kościelnego dla dziedzictwa kulturowego regionu. Jego zdaniem już w średniowieczu Szewna pełniła ważną rolę administracyjną. - Podczas walk między Łokietkiem a biskupem Janem Muskatą, prawdopodobnie doszło do tutaj wzniesienia gródka ziemnego, który prawdopodobnie wojska Łokietka zniszczyły i przerwały jego budowę- mówi Dariusz Kalina. - Jego pozostałości na pewno nadal tkwią w ziemi.

W dalszej części sesji Monika Bryła-Mazurkiewicz przybliżyła "Dzieje zespołu kościelnego w Szewnie", natomiast Wojciech Kotasiak przedstawił sylwetkę księdza Józefa Karsznickiego- architekta tegoż zespołu. Wanda Panfil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wygłosiła referat na temat: "Legenda św. Mikołaja w kościele w Szewnie", a część teoretyczną sesji zakończyło wystąpienie Waldemara Ryszarda Broćka z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św., który przedstawił sylwetki duchownych parafii szewieńskiej.

CUDZE CHWALICIE…
Z programem pieśni patriotycznych zaprezentował się zespół wokalny z Gimnazjum w Szewnie, natomiast członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich przybliżyły legendy szewieńskie.
Uczestnicy sesji zwiedzili także cmentarz założony w 1798 r.. Oprowadzili ich miejscowi gimnazjaliści pod kierunkiem nauczycielki geografii Elżbiety Kucharskiej, W ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej "Ślady przeszłości- uczniowie adoptują zabytki" kilka lat temu uczniowie miejscowej szkoły zinwentaryzowali stare nagrobki i ułożyli ścieżkę edukacyjną. Ostatnim akcentem sesji było zwiedzanie kościoła, w tym jego podziemi. Natomiast świetnym jej podsumowaniem może być stwierdzenie wójta Jerzego Murzyna, który przytoczył słowa Stanisława Jachowicza: "Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie" i dodał, że po seminarium będziemy dalej zwiedzać inne miasta, ale będziemy mieli świadomość, że żyjemy w pięknym miejscu, mamy piękne zabytki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie