Andrzej Lachowski najlepszy z Polaków w Bukowej

Dorota KUŁAGA
Andrzej Lachowski w półmaratonie w Bukowej zajął piąte miejsce, najwyższe z grona polskich lekkoatletów. Fot. Dorota Kułaga
Pochodzący ze Stąporkowa Andrzej Lachowski był najlepszy z Polaków podczas XIX Międzynarodowego Półmaratonu Świętokrzyskiego imienia redaktora Mieczysława Kalety, który odbył się w Bukowej.

W półmaratonie wystartowało blisko 150 biegaczy z Polski, Kenii, Etiopii, Ukrainy i Słowacji. Start był na stadionie w Bukowej, dalej trasa prowadziła przez Gruszczyn, Mieczyn, Występy, a następnie lekkoatleci wrócili do Bukowej. Imprezie patronowało "Echo Dnia".

Pierwsze cztery miejsca zajęli zawodnicy z zagranicy. Wygrał Kenijczyk Kosgei Komen, który uzyskał czas 1:05.22 - jest to nowy rekord trasy w Bukowej. Drugie miejsce zajął Erkolo Ashenafi z Etiopii, trzecie Kenijczyk Elisha Kiprotich Sawe, a czwarte Ukrainiec Siergiej Okseniuk. Piąty był pochodzący ze Stąporkowa Andrzej Lachowski, było to najwyższe miejsce z grona polskich lekkoatletów. Były zawodnik Olimpu Końskie uzyskał czas 1:08.31. Ponadto na szóstej pozycji wśród kobiet sklasyfikowana została Lidia Pytel ze Stąporkowa - 1:46.17.

-W pewnym momencie doskoczyłem nawet do Ukraińca, ale zachował jeszcze trochę sił i obronił czwarte miejsce. Jestem jednak zadowolony z tego startu. O prawie czterdzieści sekund poprawiłem rekord życiowy w półmaratonie, to był zdecydowanie mój najlepszy występ w Bukowej. Trasa była trudna, a rywalizacja mocna, bo startowali dobrzy zawodnicy z zagranicy - mówił Andrzej Lachowski.

Kilka dni wcześniej zawodnik pochodzący ze Stąporkowa startował w Biegu Papieskim w Skotnikach, który odbył się z okazji rocznicy urodzin Karola Wojtyły. -Był prawie 30-stopniowy upał, trasa liczyła 15 kilometrów. Pokonałem ją w 51 minut i 24 sekundy. Zająłem drugie miejsce, przegrałem tylko z jednym z zawodników z Ukrainy - dodał Andrzej Lachowski.