Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto ma wypisać zwolnienie lekarskie?

Redakcja
Lekarze nocnej pomocy medycznej nie chcą wypisywać zwolnień lekarskich.

Mieszkanka Kielc musiała skorzystać z nocnej pomocy medycznej. Silna infekcja, osłabienie, wysoka gorączka, zawroty głowy pojawiły się w nocy z soboty na niedzielę. Do dyżurującej przychodni kielczankę przywiózł mąż. Lekarz zbadał pacjentkę, zaordynował leki, w tym antybiotyki i zalecił ścisłe łóżko przynajmniej przez pięć dni.

- A co ze zwolnieniem lekarskim? - zapytała kobieta. - Po zwolnienie to musi pani iść do swojego lekarza pierwszego kontaktu - odpowiedział lekarz. - My nie wypisujemy.

Tym sposobem pacjentka, która miała zalecone leżenie w łóżku, następnego dnia musiała - mimo wysokiej gorączki i dużego osłabienia - udać się do swojej przychodni. Tam odczeka-ła ponad godzinę, gdyż lekarz zwolnienia lekarskiego na słowo honoru wystawić nie może, musi chorą zbadać. Zwolnienie wy-pisał, ale też dodał: przecież nie musiała pani do mnie przychodzić, druk L4 mógł, a nawet powinien, wypisać lekarz z przychodni dyżurującej…

Podobnych sygnałów do Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ trafiło kilkanaście. Pacjenci się skarżą, że lekarze z nocnej i świątecznej pomocy zwolnień nie wystawiają mówiąc, iż nie mają tego w zakresie obowiązków…

- To jakieś nieporozumienie - tłumaczy Wojciech Mazur, kierownik Sekcji Skarg i Wniosków świętokrzyskiego NFZ. - Wypisywanie zwolnienia lekarskiego nie jest przypisane do miejsca udzielania świadczeń czy charakteru tych świadczeń. Druk L4 wystawia ten lekarz, który badał pacjenta i po tym ba-daniu uznał, że stan chorego jest taki, iż nie może on wykonywać obowiązków służbowych. Dotyczy to każdego lekarza, na-wet tego, który nie ma umowy z NFZ i nie pracuje w poradni mającej umowę z NFZ. Jeżeli więc specjalista dyżurujący w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej uzna, że chory nie powinien następnego dnia iść do pracy, zwolnienie lekarskie powinien wystawić, a nie kierować go do przychodni rejonowej.

Podobny problem mają pacjenci szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć, którzy po udzieleniu pomocy nie pozo-stają w szpitalu, ale wracają do domu. Tymczasem lekarz SOR czy izby przyjęć ma obowiązek przy wypisaniu chorego zaopatrzyć go we wszelkie niezbędne dokumenty: recepty, skierowania, a także w zwolnienie lekarskie - oczywiście, jeżeli uzna, że jest ono konieczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie