Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzeż się E.coli - czystość przede wszystkim

Iza BEDNARZ
archiwum
Wciąż wzrasta liczba zakażeń szczepem Escherichii coli 0104, wywołującym biegunkę krwotoczną i ostrą niewydolność nerek. Specjaliści radzą, jak ustrzec się przed zakażeniem tą bakterią.

Doktor Marian Patrzałek, specjalista chorób dziecięcych i zakaźnych:

Doktor Marian Patrzałek, specjalista chorób dziecięcych i zakaźnych:

- Uczulmy dzieci, żeby myły ręce po wyjściu z toalety, oraz żeby zawsze myły dokładnie ręce przed jedzeniem i przed przygotowywaniem posiłków. Obowiązkowo bardzo dokładnie powinny myć owoce i warzywa pod bieżącą wodą. Jeśli nie mają takiej możliwości, lepiej niech nie jedzą surowych warzyw i owoców. Odradzam spożywanie na wycieczkach ciastek i lodów oraz potraw z małej gastronomii.

Epidemia biegunki krwotocznej wywołanej przez szczep pałeczki Escherichia coli 0104 (EHEC 0104) trwa od kilku tygodni w północnych Niemczech, stopniowo rozszerzając się na pozostały obszar kraju. Najwięcej zachorowań zanotowano w rejonie Hamburga, Dolnej Saksonii, Meklemburii, Pomorza. Są również pojedyncze zachorowania wśród turystów ze Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Polski, którzy ostatnio odwiedzali Niemcy. Do wczoraj Europejskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób w Sztokholmie zanotowało 25 zgonów (większość w Niemczech).

Szczep EHEC 0104 wywołuje zapalenie jelit i biegunkę krwotoczną, a u części pacjentów (szczególnie dzieci, osób o osłabionej odporności) zespół hemolityczno - mocznicowy (HUS) prowadzący do ostrej niewydolności nerek. Niemieckie służby sanitarne nie potrafią jeszcze wskazać, co jest źródłem zakażenia. Osobom podróżującym do Niemiec zaleca się, aby nie spożywały surowych warzyw, w szczególności ogórków, pomidorów i sałaty. Jeśli po powrocie wystąpią u nich takie objawy, jak wymioty, bóle brzucha, biegunka, powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Uważaj na wycieczce

Gdzie może być E-coli?

Naturalnym miejscem bytowania patogennych szczepów Escherichia coli jest przewód pokarmowy bydła rogatego, owiec, kóz oraz innych zwierząt. Przyczyną zakażenia może być spożywanie zanieczyszczonego mięsa (np. niedosmażonego) i produktów pochodzenia zwierzęcego (steki wołowe, niepasteryzowane mleko, jogurt, majonez), zanieczyszczonej wody pitnej, a także sałaty, owoców oraz innych surowych pokarmów, które zostały umyte skażoną wodą.

Czerwiec to czas wyjazdów na wycieczki i zielone szkoły. - Pamiętajmy, żeby uczulić dzieci, żeby dbały o higienę i zawsze myły ręce po skorzystaniu z toalety oraz przed przystąpieniem do posiłku - przypomina dr Marian Patrzałek, specjalista chorób dziecięcych i zakaźnych. - Na wycieczce odradzałbym jedzenie surowych warzyw i owoców, bezpieczniejsze będą potrawy poddane obróbce termicznej. Dzieciom nic się nie stanie jeśli przez kilka dni będą jadły tylko gotowane warzywa.

Doktor Patrzałek radzi, aby podczas wycieczek zrezygnować również ze spożywania sałatek ze świeżych ogórków, pomidorów, sałaty i kiełków roślin. Lekarz przestrzega również przed spożywaniem lodów i ciast z kremem, ponieważ istnieje ryzyko zakażenia się gronkowcem lub inną bakterią powodująca objawy zatrucia.

Zaopatrzmy dzieci na drogę w wodę mineralną i kanapki z żywnością, która nie psuje się szybko - np. upieczone w domu mięso, sucha wędlina, pasteryzowany ser.
Dołóżmy dziecku do plecaka dodatkową paczkę chusteczek odświeżających, przydadzą się, kiedy nie będzie mogło skorzystać z bieżącej wody. Przypomnijmy, że w razie czego, może umyć ręce wodą mineralną.

Jak myć ręce?

Co najmniej przez 15 sekund w ciepłej, bieżącej wodzie z mydłem, szczególnie dokładnie wymywając miejsca między palcami i pod paznokciami. To powinno pozbawić naszą skórę 90 procent drobnoustrojów chorobotwórczych. Wydłużenie mycia o kolejne 15 sekund gwarantuje, że ręce będą zupełnie czyste. Dopiero wówczas możemy przystąpić do przygotowywania posiłku i spożywania go.

Jak zadbać o żywność?

- Myj i odkażaj sprzęty wykorzystywane do przygotowywania posiłków.
- Oddzielaj żywność surową od ugotowanej. Oddzielaj surowe mięso, owoce morza od innej żywności. Do przygotowywanej surowej żywności używaj oddzielnego sprzętu (np. desek i noży do krojenia).
- Gotuj dokładnie mięso, drób, jaja i owoce morza. Mięso przyrządzaj tak, aby nie wypływał już ze środka różowy sok. Odgrzewaną żywność zagrzej do temperatury powyżej 70 stopni C.
- Nie zostawiaj ugotowanej żywności w temperaturze pokojowej na dłużej niż 2 godziny. Wszystkie gotowane i łatwo psujące się potrawy przechowuj w lodówce, w temperaturze poniżej 5 stopni C. Nie rozmrażaj zamrożonej żywności w temperaturze pokojowej, mięso najlepiej rozmrażaj w ciepłej wodzie, gotowe potrawy w mikrofalówce.
- Myj warzywa i owoce w czystej, bieżącej wodzie. Wybieraj produkty bezpieczne, np. pasteryzowane mleko, sery. Wybieraj do spożycia tylko zdrową i świeżą żywność.
- Jeśli przygotowujemy w domu potrawę z zielonej sałaty, należy oddzielić i bardzo dokładnie umyć w ciepłej, bieżącej wodzie każdy liść.
- Nie ma innego sposobu na ustrzeżenie się zakażeniom pałeczkami Escherichii coli i innym bakteriami powodującymi zatrucie pokarmowe, jak bezwzględne przestrzeganie higieny i mycie rąk - podkreśla doktor Marian Patrzałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie