Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dbaj o zdrową prostatę

Oprac. KAK
RAK GRUCZOŁU KROKOWEGO – PODSTAWOWE INFORMACJERak stercza jest w Polsce  jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn oraz trzecią przyczyną zgonów na choroby nowotworowe. Mikroskopowe elementy tego nowotworu spotyka się już w wieku około 50 lat u prawie 30% mężczyzn i aż u 80% mężczyzn w wieku lat 80. Guz ten rozwija się stosunkowo powoli, niekiedy bezobjawowo. Początkowo objawy mogą sugerować łagodny rozrost stercza, dlatego tak ważne jest wykrycie go w fazie, w której można leczyć go radykalnie i skutecznie. U znacznej części pacjentów, zwłaszcza chorych na nowotwór o niskim stopniu zaawansowania, choroba przebiega bezobjawowo.Wczesnemu wykrywaniu raka stercza może służyć regularne badanie gruczołu krokowego u urologa. Co najmniej raz w roku zaleca się je osobom, które przekroczyły 50. rok życia lub wcześniej, w przypadku pojawienia się objawów zaburzeń w oddawaniu moczu, lub wówczas, gdy w najbliższej rodzinie (ojciec, brat) odnotowano zachorowanie na raka stercza w młodym wieku.Wielu mężczyzn odwleka wizytę u urologa. Spowodowane jest to zarówno skrępowaniem, jak i brakiem podstawowej wiedzy na temat chorób stercza oraz możliwości ich leczenia.Czynniki ryzykaotyłośćsiedzący tryb życia,wstrzemięźliwość płciowa,stany zapalne dróg moczowychczynniki genetyczneObjawy rozrostu stercza częściej rozpoznaje się u mężczyzn:spożywających dużą ilość mięsa, tłuszczu i małą ilość warzyw,spożywających nadmierne ilości mleka,stosujących używki powodujące obrzęk gruczołu krokowego, w tym alkohol (zwłaszcza wysokoprocentowy),  spożywających nadmierną ilość ostrych przypraw,prowadzących stresujący tryb życia.Nie zaobserwowano istotnego związku pomiędzy łagodnym rozrostem stercza, a paleniem papierosów.  ObjawyPrawdopodobieństwo zachorowania  na raka gruczołu krokowego wzrasta po 50. roku życia. Rak prostaty we wczesnej fazie nie powoduje żadnych dolegliwości. Wykrycie go w tej początkowej, bezobjawowej fazie przez urologa, gwarantuje możliwość zastosowania radykalnej terapii zwiększającej prawdopodobieństwo pełnego wyleczenia.Dopiero zaawansowany rak powoduje dolegliwości , które mogą być podobne do tych, jakie obserwuje się również w łagodnym rozroście gruczołu krokowego.Należą do nich:częstsze oddawanie moczu w nocy i w dzień, parcie na mocz typu naglącego, zaleganie moczu w pęcherzu, czy też całkowite zatrzymanie moczu. W postaci rozsianej mogą dołączyć się objawy bólowe, związane z przerzutami do układu kostnego.Nie wolno ignorować żadnych dolegliwości ze strony układu moczowego, dlatego każdy mężczyzna po 50 roku życia powinien raz w roku zgłaszać się do urologa na badania kontrolne.
RAK GRUCZOŁU KROKOWEGO – PODSTAWOWE INFORMACJERak stercza jest w Polsce jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn oraz trzecią przyczyną zgonów na choroby nowotworowe. Mikroskopowe elementy tego nowotworu spotyka się już w wieku około 50 lat u prawie 30% mężczyzn i aż u 80% mężczyzn w wieku lat 80. Guz ten rozwija się stosunkowo powoli, niekiedy bezobjawowo. Początkowo objawy mogą sugerować łagodny rozrost stercza, dlatego tak ważne jest wykrycie go w fazie, w której można leczyć go radykalnie i skutecznie. U znacznej części pacjentów, zwłaszcza chorych na nowotwór o niskim stopniu zaawansowania, choroba przebiega bezobjawowo.Wczesnemu wykrywaniu raka stercza może służyć regularne badanie gruczołu krokowego u urologa. Co najmniej raz w roku zaleca się je osobom, które przekroczyły 50. rok życia lub wcześniej, w przypadku pojawienia się objawów zaburzeń w oddawaniu moczu, lub wówczas, gdy w najbliższej rodzinie (ojciec, brat) odnotowano zachorowanie na raka stercza w młodym wieku.Wielu mężczyzn odwleka wizytę u urologa. Spowodowane jest to zarówno skrępowaniem, jak i brakiem podstawowej wiedzy na temat chorób stercza oraz możliwości ich leczenia.Czynniki ryzykaotyłośćsiedzący tryb życia,wstrzemięźliwość płciowa,stany zapalne dróg moczowychczynniki genetyczneObjawy rozrostu stercza częściej rozpoznaje się u mężczyzn:spożywających dużą ilość mięsa, tłuszczu i małą ilość warzyw,spożywających nadmierne ilości mleka,stosujących używki powodujące obrzęk gruczołu krokowego, w tym alkohol (zwłaszcza wysokoprocentowy), spożywających nadmierną ilość ostrych przypraw,prowadzących stresujący tryb życia.Nie zaobserwowano istotnego związku pomiędzy łagodnym rozrostem stercza, a paleniem papierosów. ObjawyPrawdopodobieństwo zachorowania na raka gruczołu krokowego wzrasta po 50. roku życia. Rak prostaty we wczesnej fazie nie powoduje żadnych dolegliwości. Wykrycie go w tej początkowej, bezobjawowej fazie przez urologa, gwarantuje możliwość zastosowania radykalnej terapii zwiększającej prawdopodobieństwo pełnego wyleczenia.Dopiero zaawansowany rak powoduje dolegliwości , które mogą być podobne do tych, jakie obserwuje się również w łagodnym rozroście gruczołu krokowego.Należą do nich:częstsze oddawanie moczu w nocy i w dzień, parcie na mocz typu naglącego, zaleganie moczu w pęcherzu, czy też całkowite zatrzymanie moczu. W postaci rozsianej mogą dołączyć się objawy bólowe, związane z przerzutami do układu kostnego.Nie wolno ignorować żadnych dolegliwości ze strony układu moczowego, dlatego każdy mężczyzna po 50 roku życia powinien raz w roku zgłaszać się do urologa na badania kontrolne. archiwum
Rak prostaty jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni. Według najnowszych danych zachorowania na tę chorobę stanowią12,5% wszystkich zachorowań wśród mężczyzn.

Rak stercza jest w Polsce trzecią przyczyną zgonów mężczyzn na choroby nowotworowe. Mikroskopowe elementy tego nowotworu spotyka się już w wieku około 50 lat u prawie 30% mężczyzn i aż u 80% mężczyzn w wieku lat 80. Guz ten rozwija się stosunkowo powoli, niekiedy bezobjawowo. Początkowo objawy mogą sugerować łagodny rozrost stercza, dlatego tak ważne jest wykrycie go w fazie, w której można leczyć go radykalnie i skutecznie. U znacznej części pacjentów, zwłaszcza chorych na nowotwór o niskim stopniu zaawansowania, choroba przebiega bezobjawowo.

Badanie co najmniej raz w roku

Wczesnemu wykrywaniu raka stercza może służyć regularne badanie gruczołu krokowego u urologa. Co najmniej raz w roku zaleca się je osobom, które przekroczyły 50. rok życia lub wcześniej, w przypadku pojawienia się objawów zaburzeń w oddawaniu moczu, lub wówczas, gdy w najbliższej rodzinie (ojciec, brat) odnotowano zachorowanie na raka stercza w młodym wieku. Wielu mężczyzn odwleka wizytę u urologa. Spowodowane jest to zarówno skrępowaniem, jak i brakiem podstawowej wiedzy na temat chorób stercza oraz możliwości ich leczenia.

Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka zachorowania na nowotwór prostaty to: otyłość, siedzący tryb życia, wstrzemięźliwość płciowa,
stany zapalne dróg moczowych oraz czynniki genetyczne.
Objawy rozrostu stercza częściej rozpoznaje się u mężczyzn:spożywających dużą ilość mięsa, tłuszczu i małą ilość warzyw, spożywających nadmierne ilości mleka, stosujących używki powodujące obrzęk gruczołu krokowego, w tym alkohol (zwłaszcza wysokoprocentowy), spożywających nadmierną ilość ostrych przypraw,
prowadzących stresujący tryb życia. Nie zaobserwowano istotnego związku pomiędzy łagodnym rozrostem stercza, a paleniem papierosów.

Objawy

Prawdopodobieństwo zachorowania na raka gruczołu krokowego wzrasta po 50. roku życia. Rak prostaty we wczesnej fazie nie powoduje żadnych dolegliwości. Wykrycie go w tej początkowej, bezobjawowej fazie przez urologa, gwarantuje możliwość zastosowania radykalnej terapii zwiększającej prawdopodobieństwo pełnego wyleczenia.

Dopiero zaawansowany rak powoduje dolegliwości , które mogą być podobne do tych, jakie obserwuje się również w łagodnym rozroście gruczołu krokowego. Należą do nich: częstsze oddawanie moczu w nocy i w dzień, parcie na mocz typu naglącego, zaleganie moczu w pęcherzu, czy też całkowite zatrzymanie moczu.

Nie wolno ignorować żadnych dolegliwości ze strony układu moczowego, dlatego każdy mężczyzna po 50 roku życia powinien raz w roku zgłaszać się do urologa na badania kontrolne.

Tekst opracowano na podstawie informacji zawartych na stronie www.prostatanalata.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie