Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer po rzeszowskich piwnicach (zdjęcia)

Marzena Kądziela
Podziemna trasa liczy ponad 400 metrów
Podziemna trasa liczy ponad 400 metrów Marzena Kądziela
Rzeszowski Rynek to miejsce pełne uroku, szczycące się bogatą historią. Tę historię można poznać w sposób bardzo oryginalny spacerując trasą... podziemnych korytarzy i piwnic.

[galeria_glowna]

Spacer po rzeszowskich piwnicach (zdjęcia)
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

Podziemna Trasa Turystyczna "Rzeszowskie Piwnice" to jedna z największych atrakcji miasta. Spacer z przewodnikiem po korytarzach i piwnicach, których długość liczy nieco ponad 400 metrów, przenosi nas w czasy odległe, gdy bogaci mieszczanie kryli swe skarby w piwnicach i podziemnych magazynach. A wszystko zaczęło się już w połowie XIV wieku, wtedy to bowiem Rzeszów został lokowany na prawie magdeburskim przez Kazimierza Wielkiego. A że miasto znajdowało się na skrzyżowaniu szlaków handlowych, kupcy mieli co robić i co sprzedawać.

Taki stan trwał do XVIII wieku, później sytuacja miasta nie była już tak dobra. Handel podupadał, więc i wiele podziemnych magazynów i zakładów produkcyjne nie było już potrzebnych. Część z nich zasypano lub zamurowano. Ale te, które pozostały, dały schronienie wielu ludziom, których życie było zagrożone. Chodzi przede wszystkim o Żydów, którzy uciekali tu w czasie II wojny światowej z rzeszowskiego getta. Dziś w podziemiach rzeszowskich nikt się nie ukrywa, za to po korytarzach wędrują turyści z całej Polski.

Spacer po rzeszowskich piwnicach (zdjęcia)
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

SCHODY, KORYTARZE, ZAUŁKI

Wchodzimy przez specjalne wejście na Rynku, koło ratusza. W holu, przed zejściem po schodach, możemy obejrzeć między innymi dawne mapy centrum Rzeszowa, a także dużych rozmiarów fotografie ukazujące Rynek na przełomie wieków XIX i XX. Potem czeka nas już tylko plątanina korytarzy, schodów, zaułków, murków, połączeń starych kamiennych ścian ze współczesnymi umocnieniami z cegły. Na niektórych ścianach dojrzymy ślady pożaru, na innych zawiasy sprzed wieków, żelazne okucia, ślady ukrytych przejść. Jest także niespodzianka - okienko do kawiarni pobliskiego hotelu.

Poszczególnym piwnicom i korytarzom nadano nazwy, odnoszące się do ich funkcji oraz historii miasta. Znajdziemy w nich także repliki zbroi rycerskiej, białej borni, ceramiki użytkowej, a także kolekcję herbów dawnych właścicieli Rzeszowa.

Aby przywrócić świetność rzeszowskim podziemiom, prace prowadzono tu już latach 60. XX wieku. W 2001 udostępniono dla turystów trasę o długości 213 metrów. W 2007 roku po kolejnych renowacjach i odbudowie, dodano do tego kolejne 200 metrów korytarzy.

Bilet wstępu to koszt 6,50 zł, zaś bilet ulgowy kosztuje 4,50 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie